Zīdaiņu peldināšana, zīdaiņu masāža un vingrošana

Jau kopš bērniņa nākšanas pasaulē vecākiem svarīgi kļūst jautājumi par mazuļa labsajūtu, pareizu fizisko attīstību un arī norūdīšanos, lai pēc iespējas mazāk nāktos sastapties ar dažādām slimībām un vīrusiem. Viens no veidiem, kā censties nodrošināt mazulim visu augstāk minēto ir agrīnā peldēšana jeb mazuļu peldināšana līdz trīs gadu vecumam. Ūdens procedūras mazuļiem ir tik pat svarīga dzīves sākuma sastāvdaļa kā mātes piens, svaigs gaiss un mīloši vecāki. Ūdens bērnam nav sveša, bet gan viņa dabiskā vide, kas deviņus mēnešus atrodoties māmiņas puncī ir bijis visapkārt, tādēļ tas ir ļoti veselīgs mazulim arī pēc piedzimšanas.

Peldināšanai galvenokārt jāsagādā labsajūta mazulim

„Bezsvara stāvoklis un atrašanās ūdenī bērnam ir kā saikne starp to vidi, kurā pavadīti deviņi mēneši un ārējo pasauli, kurā viņš ieradies šobrīd. Tā ir harmonijas un līdzsvara atjaunošana, kuru bērniņiem ieteicams sniegt jau no 10 dienu vecuma,” skaidro Irēna Vitoptova.

Kustības ūdenī stimulē refleksu attīstību vājākiem bērniem un samazina uzbudinājumu aktīvākiem, jo, kustoties ūdenī, tiek nodarbināti visi muskuļii. Vingrinājumi ir ļoti labi mazuļa tālākai attīstībai, un īpaši ieteicami bērniem ar paaugstinātu muskuļu tonusu, kā arī pēc smagām dzemdībām. Vecāki mazuļus vanno itin bieži, tomēr parasti tas notiek speciālajās bērnu vanniņās, kas ir pārāk mazas, lai bērniņš izbaudītu tieši peldēšanas un kustēšanās prieku.

„Jau no pirmajām dienām bērniņu vajadzētu peldināt lielajā vannā, bet ar laiku „pārcelties” uz bērnu baseinu. Mazulim ir nepieciešama plašuma sajūta un liels ūdens apjoms. Tikai tad procedūra sasniegs vēlamo rezultātu, sniedzot vienlaicīgi gan veselīgu fizisko slodzi, gan arī pilnīgu relaksāciju,” stāsta Irēna Vitoptova.

Peldināšanas laikā bērns tiek atbrīvots no autiņiem, ja viņu neierobežo mazās vanniņas sienas, bērns var baudīt kustības tīrā pirmatnējā veidā. Tieši šīs kustības nostiprina mazuļa mugurkaulu, saites, muskuļus un palīdz iekšējiem orgāniem ieņemt pareizu stāvokli. Tajā pašā laikā peldēšana ir pietiekami droša slodze, kas neļauj pārslogot muskuļu saites, kā arī izslēdz iespēju nejauši veikt nedabiskas un fizioloģiski nepareizas kustības.

Mazuļu niršana 

Fizioterapeita vadībā peldināšanas laikā bērniņi tiek peldināti ne tikai pa ūdens virsmu, bet ļoti uzmanīgi un pakāpeniski var tikt veiktas arī niršanas procedūras.

Irēna Vitoptova stāsta par vēl kādu iemeslu, kādēļ agrīnā peldēšana mazuļiem ir tik noderīga: „Bērniņiem pēc piedzimšanas vēl ir aktīvs elpas aiztures reflekss. Tas izpaužas tā, ka tiklīdz uz bērna sejas nokļūst ūdens, viņš reflektori vairs neelpo, jo ieeja plaušās tiek automātiski noslēgta. Ap 3 mēnešu vecumu šis reflekss sāk izzust, bet ap 6 mēnešu vecumu tas parasti jau ir pilnībā izzudis. Agrīnās peldināšanas nodarbības fizioterapeita vadībā ir vērstas arī uz to, lai šī refleksa izzušanas vietā stātos iemācīta prasme ūdenī aizturēt elpu.”

Irēna Vitoptova piedāvā arī masāžu un vingrošanu mazuļiem.