Bērnu osteopāts, osteopātija

Kas ir homeopāts zina gandrīz katrs, tomēr, kas ir osteopāts – par to nojausma ir mazāka. Bieži viņus jauc ar manuālo terapeitu, tomēr tas nav viens un tas pats.

Māmiņas, kuru mazuļiem ir konstatētas kādas galvaskausa formas vai šuvju deformācijas, iepazīst osteopātu ātrāk. Piemēram, reiz lasīju, ka ārsts mazuli nosūtījis pie osteopāta, jo bērniņam bijusi „nogulēta” galviņa, tomēr neizskaidrojot, kas šis ir par speciālistu, un kā viņš darbojās, vien pasakot:”Viņš tad saspaidīs galviņu pareizi!” Protams, ka šāds teksts galīgi nevar veicināt mammas vēlmi apmeklēt osteopātu, bet patiesība ir pavisam savādāka, jo osteopāts ar varu neko ne spiež, ne lauž. Ārstēšana notiek gan ar rokām, bet nav nekādā ziņā brutāla.

Kās ir osteopātijas būtība?

Osteopātija, tāpat kā daudzas netradicionālās medicīnas formas, uztver cilvēka ķermeni kā vienotu veselumu, un pievēršas visiem faktoriem, kas uz to ir iedarbojušies, jau sākot no ieņemšanas brīža.

Tā ir pieeja cilvēkam, kā vienotam veselam. Ķermenis ir vienots vesels, un viss, kas sākas ar attīstības pirmajām sekundēm, kas notiek tālāk attīstoties bērnam kopā ar māti un vēlāk dzemdību process, tas atstāj iespaidu uz cilvēka garīgo un fizisko veselību, uz ķermeņa attīstību. Cilvēka ķermenis ir kā pulksteņa mehānisms, visiem ķermenī notiekošajiem procesiem jābūt iekšējā saskaņā un jādarbojas kā pulksteņa zobratiņiem. Tika tad pulkstenis varēs labi tikšķēt.

Ķermenim jābūt iekšējā kustībā. Ja ķermenim ir radušās kādas izmaiņas, kāda noteiktā vietā ir samazināts audu kustīgums, osteopāta uzdevums ir iedot mazkustīgajām vai nekustīgajām zonām impulsu, lai tās atkal atjaunojās, un lai būtu nodrošināta kustība.

Runājot par kustību, jāsaka, ka ar to saprot gan redzamu kustību, kā, piemēram, ja ir kāda locītavu trauma, tad cilvēks redz, ka sasists celis nelokās, gan ar acīm nesaskatāmu kustību mīkstajos un cietajos audos, kam cilvēks nemaz nepievērš uzmanību. Tomēr, ja šī kustība ir ierobežota, tad notiek daudz sīkas izmaiņas, kas netiek ārstētas, ar laiku tās kļūst nopietnākas un rada problēmas ne tikai konkrētajā zonā, bet izstaro tās arī tālāk. Tādēļ apmeklējot osteopātu, cilvēks uzzina, ka ne vienmēr sāpes kāda konkrētā ķermeņa daļā ir saistītas tieši ar šo zonu, iespējams, ka problēma ir pavisam kaut kur citur.

Pie osteopāta - arī grūtnieces?

Izrādās, ka osteopātu ne tikai drīkst, bet pat vajaga apmeklēt arī grūtniecēm, jo šī medicīnas nozare var palīdzēt gan toksikozes gadījumā, gan bērniņa nepareizas guļas gadījumā, gan citās problēmsituācijās, rūpējoties gan par mammas, bet līdz ar to arī par nedzimušā bērniņa labsajūtu.

Pie osteopāta var nākt grūtniece, protams, ja viņa jūtas ļoti normāli, tas nav jādara, bet ja pastāv sūdzības, piemēram, arī toksikoze, tad visu var regulēt. Īpaši osteopāts var palīdzēt, ja ir dzemdes tonuss. Tas ir saistīts ar muguras, iegurņa problēmām, to visu risinot, mamma aiziet jau soli priekšā problēmām. Māmiņa šādi atvieglo sev arī dzemdības.

Izmaiņas, kas ar sievietes organismu notiek grūtniecības laikā, nav jāuztver kā nolemtība – ja sāp, tas ir normāli. Protams, katru dienu mazulim augot, sievietes ķermenis viņam pielāgojas, tomēr tam nevajadzētu apgrūtināt māmiņu tik ļoti, ka rodas veselības problēmas. Ja mammai ir slikti, tad sliktās sajūtas „aiziet” arī bērnam, tādēļ labāk jau laicīgi vērsties pēc palīdzības pie speciālista.

Pie osteopāta ar bērniņu

Ar bērnu pie osteopāta var griezties pat no dzimšanas brīža, piemēram, ja ir bijušas smagas dzemdības.

Svarīgi sākotnēji atklājot bērniņam kādas veselības problēmas, uzmeklēt osteopātu pēc iespējas ātrāk. Bērnu veselības traucējumi ir iedalāmi vairākos etapos tādi, kas parādās no dzimšanas brīža līdz jaundzimušā periodam, tad līdz gadam un pēc gada vecuma, kad aktuāls kļūst staigāšanas jautājums.

Kā mēs, vecāki zinām, bērnam dabiski jāiziet dažādi attīstības posmi – no sākuma viņš tikai guļ, tad pamazām sāk kustēties, līdz nostājas pats uz savām kājām. Visu šo attīstību ietekmē arī tas, kā bēbītis ir juties mammas puncī, kāda bijusi guļa, vai ir bijis dzemdes tonuss utt., kā arī, kādas ir bijušas dzemdības.

Runājot par bērniem, īpaši svarīgi ir diagnosticēt problēmu un sākt ar to strādāt pēc iespējas ātrāk.

Osteopātiem, ir ļoti laba sadarbība ar pediatriem, kuri pirmie ar bērniņu saskaras, un var novērtēt, vai viņam nevajag kādu medicīnisku palīdzību. Ārsts jau paņemot bērnu rokā var just, vai mazulis spēj noturēt līdzsvaru, vai un kā tur galvu. Ir atsevišķas nianses, ko ārsts var pamanīt, pat negaidot noteiktos trīs mēnešus. Piemēram, par to, ka kaut kas nav kārtībā, signalizē bērna spēja pagriezt galviņu uz abām pusēm. Ja tas notiek tikai uz vienu pusi, noteikti vajadzētu uzmeklēt osteopātu.

Vecāki cenšas likt bērniņu uz vēdera, tas neizdodas, mazulis negrib turēt galviņu, gultiņai tiek mainīta pozīcija, lai mazais neskatās uz vienu pusi, tomēr problēma ir kakla muskuļos. Ar tiem ir saistīta gan acs koordinācija, gan citas ķermeņa sistēmas, tādēļ vecākiem nevajadzētu ilgi gaidīt, bet gan labāka izvest bērnu uz konsultāciju pie osteopāta, jo savādāk varētu būt ietekmēta visa bērna turpmākā attīstība, jo visas kustības kaut kādā zināmā mērā izies caur piespiedu stāvokli – kā man ir ērtāk, nevis kā ir pareizi.

Osteopātam nevajag redzēt bērnu pusotra gada vecumā, kad viņam ir grūti staigāt, bērns nevar atrast sev līdzsvaru, bet gan uzreiz, tiklīdz kā vecāki un fizioterapeiti pamana problēmas, tā uzreiz jāgriežas pie osteopāta. Bērna attīstībā ļoti svarīga ir gan kakla, gan muguras daļa, kā ari iegurnis.

Problēmas, kas vēl bērnus aizved pie osteopāta ir, piemēram, bērniņa gulēšana grūtniecības laikā tūpļa guļā. Sanāk, ka tajā laika periodā bērns visu laiku ir sēdējis uz krusta kaula, tādejādi var staigāšanas periodā būt problēmas ar iešanu, pareizu pēdu pozicionēšanu.

Pie osteopāta – skolas vecuma bērns

Skolas vecuma bērniem arī ir savas problēmas. Tās ir gaitas, stājas problēmas, bieža slimošana. Skolas periodā bērns strauji aug, visas izmaiņas, kādas ķermenī jau ir bijušas, pastiprinās, un tās var manīt jau pirmajā klasē.

Kā notiek izmeklēšana un ārstēšana?

Izmeklēšana ir diagnostiskie testi gan kustībā, gan statiski, kad izvērtā pacienta gaitu, stāju, līdzsvaru. Osteopāta acis un rokas ir mehānisms, ar ko mēs strādājam, mūsu rokas ir ļoti trenētas.

Izmeklēšana un ārstēšana nenotiek ekstrasensu līmenī, ārstēšana notiek ar pieskārieniem un vieglāk pirkstu kustībām, kas nav sāpīgas. Uzliekot roku, osteopāts sajūt audu kustību, audu pretestību. Bērni kādreiz dusmojas un raud, bet tas ir tāpēc, ka viņi negrib pieņemt to, ka ir jāguļ mierīgi.

Kā notiek osteopāta apmācība?

Tā ir patiesība, ka osteopāts var sajust matu zem vairākām papīra lapām, tomēr tas nav nekāds burvju triks, bet ilgas un sarežģītas apmācības rezultāts.

Osteopātu apmācība ir pietiekoši nopietna un tā nebūt nav viegla. Kad es mācījos, man likās, ka es nemūžam to neiemācīšos. Jāmācās ir 3 gadi, un tas ir intensīvs darbs, kas nav viegls, ne finansiāli, ne fiski un prasa pavisam citu pieeju. Anatomija un fizioloģija bija jāmācās no jauna, jo ķermenis bija jāuztver nevis atsevišķi pa daļām, bet sistēmā. Lai to panāktu pasniedzēji mums teica – jums ir rokas jātrenē katru dienu. Bez tam, mūsu speciālisti visi ir sertificēti, mēs strādājam kopā. Ja ir kādas neskaidrības, var palūgt kolēģiem palīdzēt.

Pamatspecialitāte visiem osteopātiem ir ārsts. Tas ir pirmais nosacījums.

Ko var ārstēt osteopāts bērnu vecumā?

 • Dzemdību traumu sekas(tai skatā BCT)
 • Uzmanības un aktivitātes traucējumus
 • Logopēdiskas problēmas
 • Redzes orgānu problēmas(šķielēšana, miopija)
 • Hroniskas LOR problēmas(otīti, sinusīti)
 • Stājas traucējumi, skolioze
 • Elpošanas ceļu saslimšanas(tai skaitā bronhiālo astmu)
 • Sakodiena problēmas

Kā strādā osteopāts?

Visas osteopātiskās tehnikas tiek veiktas ar ārsta rokām.

Tā ir saudzīga metode un tiek veikta nepārsniedzot kustību fizioloģiskās barjeras.

Ārstēšanā izmanto:

 • artikulāras tehnikas,
 • mobilizējot locītavas,
 • muskuļu enerģijas tehnikas,
 • counterstrain tehnikas,
 • stiepšanas tehnikas,
 • kraniosakrālas tehnikas,
 • viscerālas tehnikas.  

Osteopātiska terapija ir individuāla katram pacientam un tehniku izvēli nosaka pacienta stāvoklis. Ļoti bieži osteopāts strādājot pie kāda sāpīga, problemātiska reģiona šo reģionu neaiztiek, bet gan darbojas pavisam citur - nesāpīgā vietā, kas ir fizioloģiski, biomehāniski saistīta ar problēmas vietu.

Klīnikā Premium Medical praktizē Latvijā un un ārzemēs atzīti speciālisti:

Dr. Andris Zemītis, ārsts osteopāts, ķirurgs

 • No 1986.g.: ķirurgs Saulkrastu pilsētas slimnīcā un poliklīnikā.
 • No 1995.g. – 1999.g.: privātprakse manuālajā terapijā.
 • No 1999.g. līdz šim brīdim: privātprakse osteopātijā.
 • Kopš 2002. gada ir SIA “Osteopātiskās medicīnas skola” Latvijas Universitātes medicīnas pēcdiploma izglītības institūta (LU MPII) dibinātājs un direktors.
 • Ir Baltijas osteopātu biedrības loceklis.
 • Pasniedz osteopātiju Latvijā un Krievijā.