Otolaringoloģija, LOR ārsts, ausu, deguna un kakla slimību ārstēšana

LOR, dzirdes pārbaudes Klīnikā Premium Medical bērnu un pieaugušo otolaringoloģiskās (LOR) slimības ārstē otolaringologi >>>

Konsultācijas tiek sniegtas katru darba dienu.

Otolaringologa kabinets ir aprīkots ar operatīvai un kvalitatīvai ārstniecībai nepieciešamu modernu aparatūru.

Standarta vizītē ietilpst ārsta konsultācija un diagnostika: bungplēves mikroskopija, timpanometrija, refleksometrija (izmeklējumu aprakstus lasiet lapas beigās).

Papildu ir iespējams veikt otoakustisko emisiju, deguna blakusdobuma ultrasonoskopiju, ausu vai deguna blakusdobumu skalošanu, audiometriju (izmeklējumu aprakstus lasiet lapas beigās).

LOR, dzirdes pārbaudes, deguna skalošanaAtceries, ka jebkādas sajūtas, kas raksturojas ar ausu sāpēm vai subjektīvu sajūtu, ka ir pavājinājusies dzirde, ir 100% iemesls, kādēļ tev steidzami nepieciešams meklēt speciālista padomu, nevis nogaidīt vai nodarboties ar pašārstēšanos.

Jebkura ielaista slimība, pirmkārt, tev izmaksās krietni dārgāk nekā laicīgi uzsākta ārstēšanās, otrkārt, ārstēšanās laiks būs krietni ilgāks un, treškārt, tu sevi pakļauj riskam zaudēt dzirdi, vai arī iegūt hronisku saslimšanu, piemēram, hroniskas iesnas – iedomājies, kā justos tu, ja vairāk nekā 8 reizes gada laikā pārslimotu saaukstēšanos? Tieši tā jūtas pacienti ar hroniskām iesnām, kuri savlaicīgi nebija apmeklējuši ārstu.

Atceries, ka LOR nodarbojas gan ar auss, gan deguna, kakla slimību ārstēšanu. Ja tev parādās kāda diskomforta sajūta deguna vai ausu vai kakla daļa, neriskē, bet labāk apmeklē LOR un veic izmeklējumus.

Vislabāk, ja tu to darītu profilaktiski, īpaši, ja tu, piemēram, esi pasīvais vai aktīvais smēķētājs, jo tev augsts risks balsenes vēzim, kurš tev neradīs simptomus sākumā, bet, kad parādīsies simptomātika – klepus, traucējoša sajūta kaklā, bieži jau ir par vēlu, un šie pacienti tiek operēti, kā rezultātā daudzi no viņiem kļūst mēmi balsenes izņemšanas dēļ.

Vai vēl viens piemērs, kas var likt tev aizdomāties par pārbaudēm, ir kakla sāpes. Vai tu tiešām domā, ka vienmēr tās ir saaukstēšanās rezultāts, vai zini, ka kakls var sāpēt arī, ja tev ir problēmas ar kuņģi, kad barības vada muskuļa tonusa dēļ kuņģa skābe, guļot naktī, nonāk kaklā un to apdedzina, un no rīta tu domā, ka tev ir kārtējais vīruss. Tas tev pārdomām par dažām no slimībām un to izraisītajām sekām, ja tās neārstē pareizi. Tāpēc apdomājies un pieņem pareizo lēmumu un pieraksties uz vizīti pie LOR

Klīniku Premium Medical ir ļoti ērti apmeklēt kopā ar bērnu, jo katram apmeklētājam tiek nodrošināta bezmaksas autostāvvieta

Dzirdes traucējumu viens no galvenajiem cēloņiem ir neizārstētas iesnas

Arvien vairāk jauniešiem un bērniem tiek novērota dzirdes pasliktināšanās, kur viens no galvenajiem cēloņiem ir pilnībā un laicīgi neizārstētas iesnas, deguna dobuma un deguna blakusdobuma saslimšanas, kam seko vidusauss iekaisums, informē veselības klīnikas Premium Medical speciālisti.

Nepastāvīgos laika apstākļos iesnas, visticamāk, agrāk vai vēlāk ir garantētas, tomēr, ja tās pašas 1 - 2 nedēļu laikā nepāriet, tās nevajadzētu atstāt bez ievērības. Ja iesnas ilgstoši nepāriet un pēc dažām dienām parādās sāpes ausī, noteikti jāvēršas pie ārsta. Tieši laikus neārstētas iesnas ir biežākais cēlonis vidusauss iekaisumam, kas var beigties ar dzirdes traucējumiem. Būtiskākā riska grupa ir bērni un pusaudži.

Veselības klīnikas Premium Medical LOR Ramona Markuse: „Diemžēl pieredze liecina, ka ļoti bieži iesnas ilgstoši tiek ārstētas pašu spēkiem, kā arī netiek pievērsta pietiekama uzmanība auss sāpēm, kuru iemesls var būt vidusauss iekaisums. Bērniem un pusaudžiem iesnas un vidusauss iekaisums, ja netiek ārstēts, rada pastiprinātu risku dzirdes problēmām, kas var būt arī neatgriezeniskas.”

Iesnas, lai arī ierasta saaukstēšanās sastāvdaļa, ir deguna gļotādas iekaisums, ko izraisa infekcija, kas visbiežāk iesnu laikā pa dzirdes kanālu no deguna dobuma vai blakusdobumiem nonāk vidusausī un var izraisīt vidusauss iekaisumu.

Vidusauss iekaisums ir nopietna saslimšana, kuru nekādā gadījumā nevajadzētu ignorēt vai ārstēt paša spēkiem, jo pastāv nopietns komplikāciju risks – dzirdes pasliktināšanās vai pazušana pilnībā.

Dzirdes traucējumi var būt periodiski līdz ar to cilvēks, īpaši bērns, pats nevar noteikt, vai dzirde ir pasliktinājusies. To var izvērtēt tikai speciālists, veicot audiometriju jeb precīzu dzirdes sliekšņa pārbaudi ar elektroakustisku aparatūru.

Skaidro R. Markuse: „Jāņem vērā, ka vidusauss iekaisums var atkārtoties, kā arī iekaisuma process var turpināties gadījumos, kad sāpes vairs nav jūtamas. Pēc ilgstošām un smagām iesnām, kā arī vidusauss iekaisuma noteikti jāpārbauda dzirde, jo laikus nekonstatējot dzirdes traucējumus vēlāk tos novērst var vai nu operācija, vai tikai vairs dzirdes tehniskās palīgiekārtas.

Tāpat der atcerēties, ka nepastāv brīnumzāles, lai neslimotu un nesaķertu iesnas, tādēļ nepieciešams profilaktiski rūpēties par savu veselību un ievērot tādu elementāru priekšnoteikumu kā laika apstākļiem piemērots apģērbs, lai izvairītos no saslimšanas. Vecākiem, kuri dodas laukā ar mazuli ratiņos, noteikti jāpievērš uzmanība bērna apģērbam – lai nav par karstu vai par aukstu. Ieejot veikalā mazulis noteikti pakāpeniski jāatģērbj, lai izvairītos no pārkaršanas un pēc tam izejot ārā no straujas atdzišanas.” 

Auss sāpes: Kad meklēt LOR palīdzību?

Mēs, pieaugušie, ātri spējam noorientēties saslimšanas gadījumā, pie kāda ārsta meklēt palīdzību, jo īpaši ausu, kakla vai deguna problēmu gadījumos - tās var būt sāpes, iekaisumi, diskomforta sajūta. Bet kā zināt, kad LOR palīdzība meklējama mazam bērniņam, kurš vēl neprot mums skaidri pateikt, kas viņam sāp un kurā vietā? Kā zināt, kad mazulim vajadzīga LOR konsultācija un iespējams arī plašāki izmeklējumi, par to stāsta veselības klīnikas Premium Medical otorinolaringologi.

Zīdainītim:

LORsKamēr bērniņš ir pavisam mazs un nespēj par sāpēm un savām sajūtām pastāstīt vai kā citādi skaidrāk tās izpaust, vecākiem noteikti būtu jāpievērš uzmanība, ja zīdainis plēš austiņu, biežāk to aiztiek vai kasa. Dažkārt varbūt purina galvu, mēģina berzēt vai pat sist galvas vienu pusi pret gultas malu vai sienu. Par auss sāpēm var liecināt bērniņa raudāšana bez acīmredzama iemesla. Dažkārt mazulis raud, kad uzspiež uz auss ejas sākumu. Ja ir problēmas ar austiņu, bērniņš neļauj pat mammai aiztikt to, mēģina grūst mammas roku prom. Var mazināties apetīte, mazulis grib ēst, taču sākot zīst krūti, apstājas un raud. Pie LOR noteikti jāvēršas, ja ir izdalījumi no auss ejas, kaut arī nedaudz - tikai piliena traips uz spilventiņa. Nevajag pieļaut, ka bez ārsta apskates mazulim ir iesnas ilgāk par nedēļu. Uzmanība jāpievērš situācijās, ja pamanāt, ka bērns nesatrūkstas no pēkšņām skaņām.

Pirmskolas vecuma bērnam:

LORsBieži mānīgais laiks dara savu - bērni ārā spēlējas, sakarst un ir tik liela vēlēšanās noņemt kaut uz brīdi cepurīti. Taču šis laiks ir īpaši bīstams ar iespēju tikt pie ausu vai kakla iekaisumiem. Vecākiem vajadzētu būt vērīgākiem, ja pirmsskolas vecuma bērns bieži pārjautā - Ko tu teici? - īpaši, ja piedāvājat kādu viņa iecienīto kārumu, vai ja bērns iemīļoto multfilmu vai mūziku grib klausīties skaļāk kā parasti. Kamēr vēl bērns nemāk pateikt par savām sajūtām, ausu problēmu gadījumos viņš reizēm purina galvu, kasa vai plēš ausi. Noteikti LOR speciālistam jāizmeklē bērns, ja ir izdalījumi no auss, pat ja auss nesāp un nav temperatūras un arī tad, ja tās ir tikai dažas piles naktī uz spilvena. Laikā, kad bērniņš mācās runāt, pievērsiet uzmanību, ja nepareizi tiek izrunāti vārdi, kuros ir „klusās" skaņas - p, t, s, f. Ja bērnam ir izdalījumi no deguna vienas nāss bez temperatūras paaugstināšanās un citām saslimšanas pazīmēm - iespējams, ka degunā iebāzts kāds svešķermenis, piem. zirnis, pūpols, rieksts utt. Ja ir atkārtota deguna asiņošana, arī tad, ja tās ir tikai dažas piles asiņu un asiņošana ātri apstājas pati no sevis. Ja ir paliekošs balss aizsmakums, kurš nepāriet pēc vīrusa saslimšanas, turklāt ar tendenci pastiprināties, noteikti jāmeklē cēlonis šiem simptomiem. Pirmsskolas vecuma bērniem nevajadzētu pieļaut iesnu ieilgšanu ilgāk par 2 nedēļām. Ārstam jāizmeklē bērns arī tad, ja viņš pastāvīgi elpo tikai caur muti un tas nav saistīts ar kādu akūtu saslimšanu.

Skolas vecuma bērnam:

Skolas vecuma bērni ne vienmēr spēj vecākiem skaidri noraksturot savas sajūtas un ne vienmēr arī to dara, ja vien kas īpaši nesāp. Diemžēl arī daudzos ausu, kakla un deguna problēmu gadījumos ir sāpes, tādēļ nereti saslimšanas tiek ielaistas un nokavēts brīdis, kad tās iespējams daudz veiksmīgāk ārstēt. Vecākiem būtu jāpievērš uzmanība, ja bērns bieži pārprasa citu teikto, ja televizoru vai mūziku grib klausīties ļoti skaļi. Noteikti pavērojiet bērnu, ja ļoti krasi atšķiras sekmes svešvalodas apguves priekšmetos no matemātikas. LOR konsultācija būtu vajadzīga arī tad, ja zobārsts atzīmē nepareiza sakodiena veidošanos, ja bērns elpo caur muti (ja nav kāda saslimšana), ja ir atkārtota deguna asiņošana, arī tad, ja tās ir tikai dažas piles asiņu un asiņošana ātri apstājas pati no sevis. Noteikti bez ievērības nedrīkst atstāt ilgāk par 2 nedēļām ieilgušas iesnas. Ja ausīs ir kādi trokšņi, džinkstēšana vai bērns pats saka, ka viņš ar vienu ausi kaut kā savādāk dzird, bet citu sūdzību nav. Uzmanība bērna veselībai būtu jāpievērš tiem vecākiem, kuri kopā ar bērnu nupat atgriezušies no slēpošanas kalnos. Diemžēl ne viens vien gadījums, kad pēc šādas brīnišķīgas atpūtas, ja nav rūpīgi sargātas ausis un kakls, var rasties nopietnas problēmas. Protams, ja bērns sūdzas par sāpēm ausīs, tajā pašā vai nākošā dienā jāiet tieši pie LOR speciālista. Nekādā gadījumā līdz LOR apskatei nedrīkst ausi sildīt vai likt tur „ausu puķi" utt.

Diagnostika un manipulācijas

Timpanometrija

ir bungu dobuma spiediena un dzirdes kauliņu kustīguma noteikšana, ko izdara ar timpanometru, kā rezultātā iegūst grafisku attēlu pēc kura spriež par auss stāvokli, tā tiek pielietota arī refleksu noteikšanai iekšējās auss muskuļiem. Pats timpanometrs ir neliels aparāts, kas aprīkots ar ekrānu, kurā parādās līknes, kas norāda, kā auss plēvīte atbild uz spiedienu, un nosaka iekšējās auss muskuļu refleksus. Pati metode ir absolūti nesāpīga un droša kā rezultātā viegli pielietojama kā pieaugušajiem tā bērniem.

Refleksometrija

ir bungplēvītes kustīguma noteikšana un spiediena mērīšana ārējā auss ejā. Šīs metodes veikšanas laikā auss ārējā ejā tiek ievadīta ierīce ar uzgali, ar kuru iegūtie rezultāti palīdz apstiprināt vidusauss iekaisumu, kā arī cita veida iekaisuma procesus pat tajos gadījumos kad ar parasto LOR spoguli neko konstatēt neizdodas. Šīs metodes veikšanas laikā pacientam nav nepatīkamu sajūtu līdz ar to šo procedūra patīk gan pieaugušajiem gan bērniem.

Otoakaksutiskā emisija

ir izmeklējumu veids, ar kura palīdzību var pārbaudīt iekšējās auss darbību. Īpaši svarīgi to ir veikt jaundzimušajiem un bērniem, jo šī metode ļauj konstatēt dzirdes pavājināšanos kas jaundzimušajiem ir bīstami sakarā ar to, ka tas var iespaidot viņu garīgo attīstību un viņi attīstīsies lēnāk par saviem vienaudžiem, bet skolas vecuma bērniem sakarā ar pavājināto dzirdi bieži ir grūtības skolā, viņi kļūst nesabiedriski. Bieži tieši dzirdes traucējumi ir par iemeslu šiem notikumiem, tāpēc nepieciešama otoakustiskās emisijas izmeklējums. Īpaši efektīva šī metode ir tieši zīdaiņiem, kuriem vēl nav iespējams piemērot parastās dzirdes pārbaudes metodes. Šī metode ir neinvazīva un nesāpīga.

Audiometrija

Audiometrija ir precīza dzirdes sliekšņa pārbaude ar elektroakustisku aparatūru. Tā ir rekomendējama visa vecuma personām vismaz reizi divos gados, savukārt personām, kuras saskaras ar troksni ikdienā nepieciešams veikt pārbaudes reizi gadā. Īpaši šī metode ir ieteicama skolniekiem un jauniešiem jo šeit ir daudzi riski, skaļa mūzikas klausīšanās, diskotēkas, savukārt vecākiem cilvēkiem notiek dzirdes funkcijas samazināšanās un veicot izmeklējumu un ievērojot ārsta ieteikumus jūs saglabāsiet labu dzirdi ilgāk. Audiometrijas laikā pacientas atrodas speciālā kabīnē, uz kuru raida dažādas frekvences skaņas nosakot skaņu kuru pacients nedzird un izvērtējot to atbilstību normai.

Deguna blakusdobuma ultrasonoskopija

metode domāta jebkuram pacietam kuram ir deguna blakusdobumu iekaisums, vai arī pastāv aizdomas par to. Ja jums ir spiediena sajūta galvā, aizlikts deguns, galvassāpes paaugstināta temperatūra un drudzis, jums būtu nepieciešam veiks blakusdobumu izmeklējumus. Līdz šim tika veikts galvas rentgens, tomēr pastāv radioaktīvais starojums, paaugstinās risks attīstīties dažādiem onkoloģiskiem procesiem, piemēram, galvas audzējiem, tādejādi šī ir kā alternatīva metode, kas ir droša, un līdzvērtīga rentgena uzņēmumiem pie tam to droši var lietot bērniem un grūtniecēm, tā nav sāpīga vai invazīva procedūra.

Ausu vai deguna blakusdobumu skalošana

ja jums konstatēts iekaisums kādā no deguna blakusdobumiem, jums tiks veikta dobuma skalošana, pie mums tas ir tik pat kā nesāpīgi skarā ar to, ka visas manipulācijas tiek veiktas vietējās anestēzijas kontrolē kā rezultātā jūs neko nejūtat un procedūra jums būs daudz tīkamāka. Mēs piedāvājam arī ausu skalošanu, kuras laikā ar ūdens strūklu tiek izskaloti ausu sēra korķi, kā arī pie dažādiem ausu iekaisumiem veikta dezinfekcija skalojot. Procedūra tiek veikta saudzīgi izmantojot modernu tehniku kas līdz ar to notiek pilnīgi nesāpīgi vairumam cilvēku.