Balneo un dūņu terapija

Balneoterapija un ārstēšana ar dūņām ir viena no visefektīvākajām kūrorta rehabilitācijas metodēm veselības atgūšanai, un to izmanto visā pasaulē.

Balneoterapija ir ārstēšana ar minerālajiem ūdeņiem.Balneo procedūrasiedala ārstnieciskajās un profilaktiskajās. Izmanto plaša spektra veselības problēmu risināšanā un organisma funkciju atjaunošanā, kā arī profilaktiskajās, veselību uzturošajās programmās.

Vannas ar dažādu sāls koncentāciju normalizē vielu apmaiņu un veģetatīvās nervu sistēmas darbību, uzlabo imunitāti, mazina saspringumu, nogurumu, stresu. Balneoterapiju izmanto organisma aizsardzības un atjaunošanās spēju uzlabošanai. Minerālo ūdeņu vannas spēcina asinsvadus un sirds darbību, nomierina un līdzsvaro nervu sistēmas darbību, normalizē vielu maiņu, palīdz regulēt iekšējo dziedzeru darbību. Ar balneo terapijas procedūrāmbieži vien iespējams aizstāt ārstnieciskos preperātus, veidot labvēlīgu fonu vai pastiprināt to darbības efektivitāti.

Balneoloģisko procedūru vēsture Karlovi Varos

Mūsdienās Čehijas teritorijā atrodas daudzi kūrorti, kuros ārstēšanai izmanto minerālavotus un kūdras dūņas ar visaugstākajām baktericīdajām īpašībām. Čehijas kūrorts Karlovi Vari ir viens no senākajiem un apmeklētākajiem pasaules kūrortiem, kurā tiek praktizēta minerālavotu ūdens dziedniecība, balneoterapija un ārstēšanu ar dūņām, taču vēl ilgu laiku pirms pilsētas izveidošanas šīs teritorijas minerālie avoti bija slaveni ar savu ārstniecisko spēku.   Pirmās liecības par to izmantošanu ārstniecībā atrodamas XIV gadsimta dokumentos, kas liecina, ka Kārlis IV avotos mazgājis savas saslimušās kājas. No tā laika līdz pat XVI gadsimtam vietējie ārsti ārstēšanai izmantoja tikai šos brīnumainos avotus.

Klīnika Premium Medical piedāvā vannas ar magnija sāli vai kūdras dūņu ekstraktu no Karlovi Variem

  • Vannas ar magnija sāls piedevu palīdzuzlabot šūnu reģenerāciju, attīra ādu, tam ir pretalerģiska un dezinficējoša iedarbība. Magnijam ir labvēlīga ietekme uz sirds un asinsvadu sistēmu, ir antistresa iedarbība, tas veicina C un E vitamīna apmaiņu organismā, kā arī mazina kalcija nogulšņu veidošanos nierēs un žultspūslī.
  • Vannas ar kūdras dūņu piedevu ieteicamas reimatisma, locītavu sāpju gadījumos, nervu sistēmas, ādas, gienkoloģisko, balsta – kustību aparāta u.c. slimību ārstēšanā, kā arī imunitātes spēcināšanai.   

Kūdras dūņu ekstrakts labvēlīgi iedarbojas uz ķermeni un prātu. Aktīvās sastāvdaļas ar minerālvielām palīdz atslābināt muskuļus un audus, stimulē  organisma dabisko ciklu, tādējādi veicinot reģenerāciju un dziedināšanu. Pateicoties avokado eļļai, pēc vannas āda kļūst maiga, elastīga un svaiga.

Ārstnieciskās dūņas

Vērts zināt, ka ārstnieciskās dūņas, kuras izmanto procedūrās, būtiski atšķiras no parastajām dabiskajām dūņām. Kūdru var uzskatīt par ārstniecisku tikai tādā gadījumā, ja tās sairšanas līmenis ir ne mazāks par 40%, tikai tāda virspusēja kūdra var tikt izmantota ārstnieciskos nolūkos. Karlovi Vari kūdra ir unikāla, pateicoties augstajai humīnskābju koncentrācijai, to sairšanas spējas sasniedz līdz 90%. Tā satur arī daudzas vērtīgas vielas, tie ir hlora anjoni, amonija katjoni, visdažādākie minerālelementi u.c. Visas šīs vielas aktīvi iedarbojas caur ādu, un, nokļūstot organismā, kļūst farmakoloģiski aktīvas. Karlovi Varu kūdras dūņu sastāvā ir pilns menerālvielu, aminoskābju un mikroelementu spektrs, tajā skaitā dabīgie polisaharīdi, peptīdi, ap 20 aminoskābju, vitamīni, minerāļi, sterīni, hormoni, taukskābes, polifenoli un ketoni – kopā ap 70 vērtīgu komponentu. Tām piemīt plaša spektra iedarbība.

Kūdra ir viena no vērtīgākajām neskartās dabas veltēm. Tikai paši tīrākie vai ar īpašām minerālvielām bagātākie kūdras veidi jau gadu simtiem tiek izmantoti dabas medicīnā un ārstēšanā kūrortos. Kūdra veidojas dabīgās reljefa padziļinājuma vietās, kas atrodas pastāvīgā mitrumā, ko dod tīrs, nepiesārņots ūdens. Ārstnieciskā kūdra ir sarežģītu daudzgadīgu procesu rezultāts - tos ietekmē ģeoloģiskie, klimatiskie, bioloģiskie un citi dabas faktori. Par ārstniecisko dūņu veidošanās izejmateriālu kalpo koloīdās organisko un neorganisko vielu sastāvdaļas, ūdens. Zem visas šīs dabīgās vienkāršības slēpjas sarežģīts ķīmisks process, kurš kolosāli spēj ietekmēt mūsu organismu.

Sastāvā esošā unikālā bioloģiski aktīvo vielu daudzuma dēļ, kūdras dūņas ir dzīvs organisms, tas nozīmē - ļoti jūtīgs uz parasto apkārtējo vidi un papildus kairinātājiem. Tā nav ilgi uzglabājama, ja telpā ir augsta temperatūra, nedrīkst pārsniegt atļauto uzsildīšanas temperatūru procedūras laikā, nedrīkst jaukt ar aromātiskajām eļļām, smaržvielām. Tas viss var izjaukt unikālo kūdras sastāvu. Kūdra tiek piegādāta ļoti saudzīgi, iepakota speciālos, hermētiskos, vakuuma iepakojumos, bez iespējas, ka tai piekļūs gaiss, mitrums vai gaisma.

Kūdrai veidojoties, notiek organisko vielu konservācija, turklāt rodas komplekas humīnvielas – sarežģīti un ļoti stabili savienojumi, kas dabā tādā veidā un daudzumā nekur citur nav sastopami. Tīra kūdra nesatur smiltis, putekļus, pelnus u.c., tādējādi kūdra nav ne augsne, ne parastas dūņas, ne māls.

Humīnvielas un humīnskābes

Vielas, kuru dēļ kūdras dūņas ir īpaši vērtīgas, ir humīnvielas, un jo lielāka to koncentrācija, jo vērtīgāka šī kūdra ir ārstnieciskajiem nolūkiem.

Humīnvielas ir nozīmīgākas dabiskas izcelsmes organiskās vielas, tās veidojas galvenokārt mikroorganismu un fermentu ietekmē, sadaloties dzīvajiem organismiem. Visizplatītākie humīnvielas ieguves avoti ir kūdra, sapropelis, dūņas. Humīnvielām piemīt spēcīgs stimulējošs efekts. Atbrīvojot dažādus radikāļus, tās spēj cīnīties pret iekaisumiem un paātrināt brūču dzīšanu, tāpēc var tikt izmantot terapijā pret infekcijas slimībām. Humīnvielas saista arī trombīnu, kas izraisa trombozi, veicinot asins pieplūdi, brūču dzīšanu.  Tās iedarbīgi pielietojamas reimatiskā artrīta, ģenitāliju hronisku un subhronisku iekaisumu gadījumos, parodontozes, dermatīta, ekzēmas, apdegumu, izgulējumu un iekaisušu brūču ārstēšanā. Humīnvielas uzlabo asinsriti, aktivizē limfātiskās sistēmas darbību, veicina jaunu ādas šūnu veidošanos un epitēlija atmirušo daļiņu nolobīšanos. Humīnskābes iedarbojas kā biogēni stimulatori – tās spēj iekļūt ādas dziļākajos slāņos, piedalīties vielmaiņas procesos un piesātināt šūnas ar papildu mitrumu un skābekli. Tām piemītošo īpašību dēļ humīnskābes izmanto jebkura tipa ādas un matu veselības saglabāšanai un atjaunošanai.

Dūņu terapijas pielietošana

Dūņu terapija jau daudzus gadsimtus ir atzīta ārstniecisku un atjaunošanās procedūru sastāvdaļ. Dūņu procedūrām ir plaša spektra iedarbība, tā atsaucas uz visām organisma sistēmām, labvēlīgi ietekmējot asinsriti, nervu sistēmu, visu veidu vielu apmaiņu un elpošanas procesiem.

Dūņu terapija ir unikāla klasiskās ārstēšanas alternatīva vai lielisks papildinājums kompleksai klasiskajai ārstēšanai. Tās galvenā būtība – ne tika slimības seku, bet arī tā iemesla novēršana.

Dūņu organiskās sastāvdaļas var piesaistīt un neitralizēt metālu, toksīnu, radioaktīvo vielu jonus, aktivizē visas svarīgākās organisma funkcijas, to attīrot. Paplašinās asinsvadi, uzlabojas audu apgāde ar skābekli un citām būtiskām vielām. Ārstnieciskās dūņas lieliski pieveic sliktās baktērijas, kas atrodas ādā, mazinot vai novēršot iekaisuma procesus. Uzlabo muskuļu, hormonālo un vielu apmaiņas tonusu organismā. Dūņu terapijas rezultātā var izmainīties atsevišķu hormonu veidošanās, tā var būt labs atjaunošanās atbalsts centrālās bervu sistēmas darbības traucējumu gadījumos. Dūņu terapija veicina organisma aizsargspējas, uzlabo ādas mikrocirkulāciju.

Jāatceras, ka dūņu terapijai ir ļoti spēcīga terapeitiskā iedarbība, ir tikai pareizi jāizvēlas dūņu produkti, ar kuriem strādāt, un jāizmanto piemērotas procedūras.

Kūdras dūņu aplikācijas, ietīšana un kompreses labvēlīgi iedarbojas uz asisnriti, vielu apmaiņu, muskuļu saspringumu un iekšējo orgānu tonusu, saistaudu elasticitāti.

Sniedz atvieglojumu hronisku deģeneratīvu un reimatisku balsta – kustību aparāta slimību gadījumos, paaugstināta gremošanas sistēmas un urīnizvades sistēmas sieniņu saspringuma gadījumos, ilgstoši nedzīstošu brūču gadījumos, iekaisuma procesu gadījumos, pēcoperāciju periodā. Paātrina vielmaiņas produktu šķelšanos un izvadīšanu no organisma. Paaugstina saistaudu šūnu aktivitāti, mazina hroniskus iekaisuma procesus. Kūdras dūņu produktiem ir relaksējoša un sāpes mazinoša iedarbība.

Neskatoties uz to, ka dūņām pārsvarā ir lokāla iedarbība, tās, iedarbojoties uz ādas dziļākajiem slāņiem, labvēlīgi ietekmē procesus visā organismā.

Klīnikā Premium Medical visas fizikālās terapijas procedūras veic speciālisti ar attiecīgi piemērotu izglītību un darba pieredzi.