Mutes dobuma higiēna

Saglabāt veselus zobus un smaganas ir daudz lētāk nekā to ārstēšana!

Mutes dobuma higiēna ir ļoti svarīga jau no bērna vecuma. Zobu higiēnas mērķis ir profilakse, kas ļaus  izvairīties no smaganu saslimšanām, sliktas elpas, zobu jutīguma un kariesa.

Galvekokārt smaganu iekaisumu izraisa zobu aplikums, kuru veido baktērijas, kas atrodas gan siekalās, gan uz gļotādas virsmas mutes dobumā, kā arī ēdiena paliekas. Aplikumu nevar noskalot, to var notīrīt tikai mehāniski, tīrot ar zobu birsti un zobu diegu.

Smaganu iekaisuma galvenās pazīmes ir smaganu apsārtums, smaganu asiņošana un pietūkums.

Ja Jums ir kāda no šīm pazīmēm, tad noteikti vajadzētu apmeklēt zobu higiēnistu.

Mute ir ideāla vide, lai baktērijas augtu un vairotos, to veicinošie faktori  ir  - silts, salds un mitrs. Mutes baktērijas var iekļūt asinsritē, kas nelabvēlīgi spēj ietekmēt grūtniecību, veicināt respiratorās slimības, cukura diabētu un sirds slimības.

Svarīgi atcerēties, ka grūtniecēm un pusaudžiem japievērš lielāka uzmanība mutes higiēnai, jo hormonālo izmaiņu dēļ smaganas ir daudz jūtīgākas uz bakteriālo aplikumu.

Ja aplikums un zobakmens netiek regulari notīrīts, tas veicina smaganu atkāpšanos, tiek atsegtas zoba saknes, veidojas smaganu kabatas un notiek kaula rezorbcija, kā rezultātā zobi var kļūt kustīgi.

Lai izvairītos no šīm problēmam, iesakām regulāri apmeklēt zobu higiēnstu. Procedūras laikā tiks notīrīts mīkstais zobu aplikums un zobakmens, zobus apstrādās ar fluorīdu, lai aizsargātu un stiprinātu zoba emalju. Zobakmens tiek tīrīts ar ultraskaņas aparātu, kā arī ar rokas instrumentiem. Higiēnists Jums iemācīs pareizu zobu tīrīšanas tehniku un palīdzēs izvēlēties piemērotākos zobu kopšanas līdzekļus.

Zobu higiēnists ir veselības aprūpes speciālists, kurš beidz atzītu zobu higiēnistu skolu. Ar klīnisku pakalpojumu, izglītojoša darba un konsultatīvas plānošanas palīdzību viņš cenšas novērst mutes saslimšanas (zobu un ap zobu esošo audu bojājumus). Zobu higiēnists nodrošina esošo slimību ārstēšanu un palīdz cilvēkam saglabāt optimālu mutes veselību. Viņa galvenais uzdevums ir vispārējas veselības veicināšana ar mutes slimību profilakses palīdzību.

Mūsu higiēniste – Evija Mailo   

Mācījusies Rīgas 1.medicīnas skolā un Rīgas Stradiņa universitātē.
2011.gadā absolvējusi tālmācības kursu "Oral Health IV - a Community Perspective" Dalarna University (Zviedrijā). Ar 8 gadu pieredzi medicīnā.

  • Evija Mailo strādā gan ar pieaugušajiem, gan bērniem.
  • Konsultē vecākus par zobu kopšanu zīdaiņiem, lai izvairītos no tā saucamā pudeļu kariesa u.c.
  • Higiēniste aicina īpašu uzmanību zobu higiēnai pievērst topošajām māmiņām, jo hormonālo izmaiņu dēļ mutes dobuma gļotāda, smaganas ir daudz jutīgākas un uzņēmīgākas pret mikrobiem un baktērijām, kas, nonākot asinsritē, var kaitēt bērniņam. Zobu higiēna ieteicama katrai grūtniecei 2. grūtniecības trimestrī. (Grūtniecības uzraudzības Premium kartes īpašniecēm - 20% atlaide)