Smēķētāja veselības CHECK-UP pārbaude, atbalsts smēķēšanas atmešanai

Ievads

Smēķēšana ir vispārzināms, tomēr nepietiekami novērtēts riska faktors dažādu slimību attīstībā. Attīstītajā pasaulē ir aprēķināts, ka smēķēšana samazina prognozēto dzīves ilgumu vīriešiem no 77 gadiem nesmēķētājiem uz 69,7 gadiem smēķētājiem, sievietēm no 81,6 gadiem nesmēķētājām uz 75,6 gadiem smēķētājām. Aptauju dati liecina, ka Latvijā ik dienu smēķē 37% iedzīvotāju.

smo.jpg

Klīnika Premium Medical piedāvā programmu „Smēķētāja tests”, kas speciāli izstrādāta smēķētājiem un cilvēkiem, kuri kādreiz smēķējuši, lai ātri un detalizēti novērtētu veselības stāvokli, lielāko uzmanību pievēršot tiem orgāniem un orgānu sistēmām, kuru funkcijas smēķēšana ietekmē visbūtiskāk.

„Smēķētāja tests” ir izmeklējumu komplekss, kas ietver analīzes un diagnostiskus izmeklējumus, izmantojot modernas tehnoloģijas augsti kvalificētu speciālistu vadībā.Tas paredzēts arī cilvēkiem, kuriem nepieciešams atbalsts smēķēšanas atmešanai.

Kādas slimības izraisa smēķēšana?

 1. Kardiovaskulārās jeb sirds – asinsvadu sistēmas slimības ir galvenais nāves cēlonis smēķētājiem. Smēķēšana paātrina aterosklerotiskās izmaiņas un trombu veidošanos asinsvados 2-4 reizes. Kardiovaskulārām slimībām ir dažādas izpausmes atkarībā no tā, kurus asinsvadus process skar visvairāk. Koronārā sirds slimība un miokarda infarkts rodas tad, ja aterosklerotiskās izmaiņas visvairāk skar sirds jeb koronāros asinsvadus. Uzskata, ka apmēram 30 % gadījumu iemesls koronārai sirds slimībai un miokarda infarktam ir smēķēšana. Insults ir galvas smadzeņu asinsvadu nosprostojums aterosklerotisko izmaiņu un trombu dēļ, insulta rezultātā var saglabāties neatgriezeniskas izmaiņas, piemēram, paralīze. Ja aterosklerotiskais process skar nieru asinsvadus, izpausme ir ar zālēm grūti regulējams paaugstināts asinsspiediens un nieru mazspēja. Ja aterosklerotiskās izmaiņas skārušas kāju asinsvadus, iespējama gangrēna un kāju amputācija.
 2. Vēzis. Smēķētājiem ir lielāka iespēja dzīves laikā saslimt ar ļaundabīgām slimībām nekā nesmēķētājiem. Smēķēšanas saistība ar plaušu vēzi ir pierādīta nepārprotami – 90% gadījumu plaušu vēzis ir saistīts ar smēķēšanu. Arī mutes un rīkles vēzis reti sastopams nesmēķētājiem . Smēķētājiem biežāk novērots arī barības vada, urīnpūšļa, nieru, aizkuņģa dziedzera un kakla vēzis.
 3. Hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) ir slimība, kas pakāpeniski rada progresējošu, neatgriezenisku elpas trūkumu sākotnēji fiziskas slodzes laikā un ar laiku arī miera stāvoklī, kā arī izpaužas arī ar citu orgānu un orgānu sistēmu disfunkciju. HOPS galvenais cēlonis Latvijā ir smēķēšana.
 4. Smēķētājiem kopumā ir lielāks risks saslimt arī ar citām slimībām, piemēram, acu slimībām, zobu un smaganu slimībām, impotenci, neauglību kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas slimību u.c.

Kam paredzēts "Smēķētāja tests"?

Programma ir paredzēta vīriešiem un sievietēm - smēķētājiem vai izbijušiem smēķētājiem, kuri smēķējuši 10-15 gadus un vairāk un kuru vecums šobrīd ir sasniedzis 40 un vairāk gadus.

smokers_03.jpgProgrammas norise, izmaksas

„Smēķētāja testa” programmas laikā tiek pārbaudīti tie orgāni un sistēmas, ko visvairāk skar smēķēšanas izraisītās slimības. Standarta programmā iekļauts:

 • Vitālo funkciju fiksēšana;
 • Plaušu rentgenogramma;
 • Urīna un asins analīzes;
 • Elektrokardiogramma miera stāvoklī un slodzes laikā (velergometrija);
 • Ultrasonoskopija kāju asinsvadiem;
 • Noslēguma konsultācija pie pneimonologa, kas ietver arī smēķēšanas riska izvērtēšanu, plaušu funkciju noteikšanu ar spirogrāfijas metodi un informāciju par smēķēšanas atmešanas iespējām.

Vajadzības gadījumā programmā iesaistītie speciālisti var lemt par papildus izmeklējumu un konsultāciju nepieciešamību (datortomogrāfija plaušām, fibrobronhoskopija, angiogrāfija, asinsvadu ķirurga konsultācija u.c.)

Pasākums/ izmeklējums Mērķis/ apraksts Ilgums Cena, EUR Programmas cena EUR
Vitālo rādītāju fiksēšana Augums, svars, ĶMI, vidukļa apkārtmērs, asinsspiediens u.c. 15min 7,5 6,82
Plaušu rentgenogramma Plaušu audu stāvokļa pārbaude (diagnosticē plaušu slimības: pneimoniju, tuberkulozi u.c.) 15min 37,1 33,74
Urīna un asins analīzes* Glikoze, holesterīns+ frakc., aknu proves, bilirubīns, p.a.a, kreatinīns, CRO, TSH, olbaltums u.c. testi 15min 56,30 51,21
Elektrokardiogramma (EKG) Sirds darbības un ritma funkcionāls tests miera stāvoklī 15min 29,7 27,01
Slodzes EKG tests, veloergometrija, rezultātu izskaidrošana pacientam Sirds slodzes tests, spēju izturēt fizisku piepūli novērtējums uz velotrenažiera. Tiek fiksēts EKG, asinsspiediens, noteikta sirdsdarbības frekvence. Izmanto stenokardijas un sirds išēmiskās slimības diagnozes un slodzes tolerances noteikšanai 40min 65,4 59,48
Ehokardiogrāfija ar Philips iU22** un rezultātu izskaidrošana pacientam Ultraskaņas izmeklējuma metode, kas ļauj bez iebkāda kaitējuma cilvēka veselībai izpētīt sirds muskuļa, vārstuļu un citu struktūru uzbūvi, noteikt defektu vai papildus veidojumu esamību sirdī, izvērtēt dažādu sirds daļu darbību, to izmērus, un, pamatojoties uz mērījumu datiem, ar speciālo formulu palīdzību aprēķināt visus svarīgākos sirds darbības parametrus 30min 79,9 72,67
Kāju asinsvadu doplerogrāfija ar Philips iU22 Apakšējo ekstremitāšu maģistrālo asinsvadu doplerogrāfija ar spektra analīzi, smēķēšanas ietekmes novērtējums 25min 86,8 78,95
Noslēguma konsultācija pie pneimonologa kopā ar spirogrāfijas izmeklējumu Programmā iegūto datu un smēķēšanas risku izvērtēšana, plaušu funkciju noteikšana ar spirogrāfijas metodi un informācijas sniegšana par smēķēšanas atmešanas iespējām 45min 66,1 60,12
Kopā: Cena "CHECK-UP" programmai 390 EUR
Cena par atsevišķiem pakalpojumiem: 428,80 EUR

* analīzes tiek nodotas no rīta tukšā dūšā
** papildus izmeklējuma metode pie konstatētām kardioloģiskām problēmām diagnozes precizēšanai

Kas notiek pēc "Smēķētāja testa"?

Veselības stāvokļa izvērtējums speciālista vadībā palīdzēs smēķētājam pieņemt lēmumus attiecībā uz:

 • smēķēšanas ieraduma turpināšanu;
 • smēķēšanas ieraduma ierobežošanu un tās paņēmieniem;
 • smēķēšanas ieraduma atmešanu individuāli Premium Medical speciālista pneimonologa vadībā;
 • smēķēšanas ieraduma atmešanu grupā Premium Medical speciālista pneimonologa vadībā;
 • smēķēšanas ieraduma atmešanu patstāvīgi.

Klīnikā Premium Medical ir iespējams saņemt kvalificēta ārsta pneimonologa konsultācijas par smēķēšanas atmešanu. Vizīte pie ārsta pneimonologa, kas specializējies arī smēķēšanas atmešanas jomā.

Klīnikā Premium Medical smēķēšanas atmešanas atbalsta konsultācijas veic ārste ftiziopneimonoloģe dr. Dace Žentiņa (Dubava).

Šīs vizītes laikā pacientam katram pacientam individuāli tiek noteikta nikotīna atkarības pakāpe, sniegta informācija par smēķēšanas risku un iespējamām vai esošām ar smēķēšanu saistītām slimībām, precizēta pacienta motivācija un iespējamie iepriekšējie mēģinājumi smēķēšanu atmest.

Ja pacients ir gatavs atmest smēķēšanu, tad kopīgi ar ārstu:

smokers_01.jpg
 • tiek noteikts optimālais smēķēšanas atmešanas datums;
 • tiek doti praktiski padomi smēķēšanas atmešanas laikam;
 • ja nepieciešams, individuāli nozīmēta medikamentozā terapija.

Kopīgi ar pacientu tiek sastādīts arī smēķēšanas atmešanas atbalsta atkārtoto vizīšu plāns:

 • Smēķēšanas atmešanas atbalsta vizīšu laikā tiek noteiktas:otrā vizīte (15 min.) tiek plānota dažas dienas pēc noteiktās smēķēšanas atmešanas dienas;
 • pārējo vizīšu plāns, ja nepieciešams, tiek sastādīts kopā ar pacientu.
 • izmaiņas pacienta pašsajūtā, asinsspiedienā un, ja nepieciešams, citos vitālajos rādītājos;
 • iespējamās medikamentu blaknes un iespējas no tām izvairīties;
 • sniegti praktiski padomi pacienta atbalstam.