Smēķētāja veselības CHECK-UP pārbaude, atbalsts smēķēšanas atmešanai

Ievads

Smēķēšana ir vispārzināms, tomēr nepietiekami novērtēts riska faktors dažādu slimību attīstībā. Attīstītajā pasaulē ir aprēķināts, ka smēķēšana samazina prognozēto dzīves ilgumu vīriešiem no 77 gadiem nesmēķētājiem uz 69,7 gadiem smēķētājiem, sievietēm no 81,6 gadiem nesmēķētājām uz 75,6 gadiem smēķētājām. Aptauju dati liecina, ka Latvijā ik dienu smēķē 37% iedzīvotāju.

smo.jpg

Klīnika Premium Medical piedāvā programmu „Smēķētāja tests”, kas speciāli izstrādāta smēķētājiem un cilvēkiem, kuri kādreiz smēķējuši, lai ātri un detalizēti novērtētu veselības stāvokli, lielāko uzmanību pievēršot tiem orgāniem un orgānu sistēmām, kuru funkcijas smēķēšana ietekmē visbūtiskāk.

„Smēķētāja tests” ir izmeklējumu komplekss, kas ietver analīzes un diagnostiskus izmeklējumus, izmantojot modernas tehnoloģijas augsti kvalificētu speciālistu vadībā.Tas paredzēts arī cilvēkiem, kuriem nepieciešams atbalsts smēķēšanas atmešanai.

Kādas slimības izraisa smēķēšana?

 1. Kardiovaskulārās jeb sirds – asinsvadu sistēmas slimības ir galvenais nāves cēlonis smēķētājiem. Smēķēšana paātrina aterosklerotiskās izmaiņas un trombu veidošanos asinsvados 2-4 reizes. Kardiovaskulārām slimībām ir dažādas izpausmes atkarībā no tā, kurus asinsvadus process skar visvairāk. Koronārā sirds slimība un miokarda infarkts rodas tad, ja aterosklerotiskās izmaiņas visvairāk skar sirds jeb koronāros asinsvadus. Uzskata, ka apmēram 30 % gadījumu iemesls koronārai sirds slimībai un miokarda infarktam ir smēķēšana. Insults ir galvas smadzeņu asinsvadu nosprostojums aterosklerotisko izmaiņu un trombu dēļ, insulta rezultātā var saglabāties neatgriezeniskas izmaiņas, piemēram, paralīze. Ja aterosklerotiskais process skar nieru asinsvadus, izpausme ir ar zālēm grūti regulējams paaugstināts asinsspiediens un nieru mazspēja. Ja aterosklerotiskās izmaiņas skārušas kāju asinsvadus, iespējama gangrēna un kāju amputācija.
 2. Vēzis. Smēķētājiem ir lielāka iespēja dzīves laikā saslimt ar ļaundabīgām slimībām nekā nesmēķētājiem. Smēķēšanas saistība ar plaušu vēzi ir pierādīta nepārprotami – 90% gadījumu plaušu vēzis ir saistīts ar smēķēšanu. Arī mutes un rīkles vēzis reti sastopams nesmēķētājiem . Smēķētājiem biežāk novērots arī barības vada, urīnpūšļa, nieru, aizkuņģa dziedzera un kakla vēzis.
 3. Hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) ir slimība, kas pakāpeniski rada progresējošu, neatgriezenisku elpas trūkumu sākotnēji fiziskas slodzes laikā un ar laiku arī miera stāvoklī, kā arī izpaužas arī ar citu orgānu un orgānu sistēmu disfunkciju. HOPS galvenais cēlonis Latvijā ir smēķēšana.
 4. Smēķētājiem kopumā ir lielāks risks saslimt arī ar citām slimībām, piemēram, acu slimībām, zobu un smaganu slimībām, impotenci, neauglību kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas slimību u.c.

Kam paredzēts "Smēķētāja tests"?

Programma ir paredzēta vīriešiem un sievietēm - smēķētājiem vai izbijušiem smēķētājiem, kuri smēķējuši 10-15 gadus un vairāk un kuru vecums šobrīd ir sasniedzis 40 un vairāk gadus.

Programmas īpašā cena: 420 EUR

Cena par atsevišķiem pakalpojumiem: 479, 30 EUR

smokers_03.jpgProgrammas norise

„Smēķētāja testa” programmas laikā tiek pārbaudīti tie orgāni un sistēmas, ko visvairāk skar smēķēšanas izraisītās slimības. Standarta programmā iekļauts:

 • Vitālo funkciju fiksēšana;
 • Plaušu rentgenogramma;
 • Urīna un asins analīze;
 • Veloergometrijas pieraksts un  analīze;
 • Ehokardiogrāfija';
 • Apakšējo ekstremitāšu asinsvadu doplerogrāfija (USG) un spektra analīze;
 • Noslēguma konsultācija pie pneimonologa, kas ietver arī smēķēšanas riska izvērtēšanu, plaušu funkciju noteikšanu ar spirogrāfijas metodi un informāciju par smēķēšanas atmešanas iespējām.

Vajadzības gadījumā programmā iesaistītie speciālisti var lemt par papildus izmeklējumu un konsultāciju nepieciešamību (datortomogrāfija plaušām, fibrobronhoskopija, angiogrāfija, asinsvadu ķirurga konsultācija u.c.)

Kas notiek pēc "Smēķētāja testa"?

Veselības stāvokļa izvērtējums speciālista vadībā palīdzēs smēķētājam pieņemt lēmumus attiecībā uz:

 • smēķēšanas ieraduma turpināšanu;
 • smēķēšanas ieraduma ierobežošanu un tās paņēmieniem;
 • smēķēšanas ieraduma atmešanu individuāli Premium Medical speciālista pneimonologa vadībā;
 • smēķēšanas ieraduma atmešanu grupā Premium Medical speciālista pneimonologa vadībā;
 • smēķēšanas ieraduma atmešanu patstāvīgi.

Klīnikā Premium Medical ir iespējams saņemt kvalificēta ārsta pneimonologa konsultācijas par smēķēšanas atmešanu. Vizīte pie ārsta pneimonologa, kas specializējies arī smēķēšanas atmešanas jomā.

Klīnikā Premium Medical smēķēšanas atmešanas atbalsta konsultācijas veic ārste ftiziopneimonoloģe dr. Dace Žentiņa (Dubava).

Šīs vizītes laikā pacientam katram pacientam individuāli tiek noteikta nikotīna atkarības pakāpe, sniegta informācija par smēķēšanas risku un iespējamām vai esošām ar smēķēšanu saistītām slimībām, precizēta pacienta motivācija un iespējamie iepriekšējie mēģinājumi smēķēšanu atmest.

Ja pacients ir gatavs atmest smēķēšanu, tad kopīgi ar ārstu:

smokers_01.jpg
 • tiek noteikts optimālais smēķēšanas atmešanas datums;
 • tiek doti praktiski padomi smēķēšanas atmešanas laikam;
 • ja nepieciešams, individuāli nozīmēta medikamentozā terapija.

Kopīgi ar pacientu tiek sastādīts arī smēķēšanas atmešanas atbalsta atkārtoto vizīšu plāns:

 • Smēķēšanas atmešanas atbalsta vizīšu laikā tiek noteiktas:otrā vizīte (15 min.) tiek plānota dažas dienas pēc noteiktās smēķēšanas atmešanas dienas;
 • pārējo vizīšu plāns, ja nepieciešams, tiek sastādīts kopā ar pacientu.
 • izmaiņas pacienta pašsajūtā, asinsspiedienā un, ja nepieciešams, citos vitālajos rādītājos;
 • iespējamās medikamentu blaknes un iespējas no tām izvairīties;
 • sniegti praktiski padomi pacienta atbalstam.