"Power check-up" - fiziskās veselības "spēka" novērtējums

Ievads

Zināms, ka visiem ir nepieciešamas fiziskās aktivitātes, pie kam mērenas un regulāras. Taču lielākajai daļai mūsdienīgu, aizņemtu un veiksmīgu cilvēku tās ir kampaņveidīgas, turklāt īslaicīgas un  bieži vien fiziskajai kondīcijai neatbilstošas - neierasti intensīvas, dažkārt pat profesionālu sportistu cienīgas. Vai Tu atceries pagājušo atvaļinājumu kalnu slēpošanas kūrortā ziemā? Visticamāk, tu jau toreiz  sev apsolīji vairāk pievērsties fiziskajām aktivitātēm ikdienā, jo izjuti elpas trūkumu, pārāk strauju sirdsdarbību, sāpes muskuļos un saitēs, reizēm arī nespēku.

power3.jpg

Tas viss mijās vēl ar miega  deficītu un, iespējams, alkohola lietošanu. To, protams, atsvēra no sirds izdzīvotās pozītīvās emocijas. Taču, vai esi aizdomājies par to, vai tavs organisms bija sagatavots šādai "treniņnometnei"?

To pašu sev vari pajautāt pirms pēkšņi pievērsies dziļūdens niršanai eksotiskajās jūrās, vasarā kāpjot uz ūdensslēpēm, uzsākot sērfošanas, tenisa vai pat golfa sezonu, kā arī katru Jauno gadu, uzsākot "tievēšanas" maratonu kādā no fitnesa zālēm.

Kas ir "Power CHECK-UP"?

"Power CHECK-UP" ir veselības pārbaudes programma, kuras mērķis ir novērtēt cilvēka organisma atbilstību izvēlētajai fiziskajai slodzei. Programmas gaitā interesentam tiek novērtēta:

  • Sirds un asinsvadu sistēmas darbība;
  • Fiziskās slodzes ietekme uz sirds un asinsvadu sistēmu;
  • Balsta un kustību aparāta piemērotība izvēlētajai fiziskajai slodzei.

Kam ir paredzēts "Power CHECK-UP"?

"Power CHECK-UP" ir paredzēts vīriešiem un sievietēm pirms plānotas būtiskas fiziskās aktivitātes paaugstināšanās. Programma ir iesakāma gan fizisko aktivitāšu iesācējiem, gan pastāvīgiem aktīvistiem sezonu starplaikos. "Power CHECK-UP" ir piemērots cilvēkiem bez akūtām sūdzībām par veselību.

Kādēļ "Power CHECK-UP" ir nepieciešams?

Mūsdienās jebkuram cilvēkam vislielākais apdraudējms veselībai ir sagaidāms no sirds un asinsvadu slimībām. Tās skar gan jaunus, gan vecus, pie kam sirds un asinsvadu slimības kļūst arvien „jaunākas”, nu jau bieži tās tiek novērotas 30-40 gadu vecumā. Šobrīd kardio-vaskulāro slimību var nosaukt par „Pasaules slimību”. Pat 20-39 gadu vīriešu grupā līdz 14.8% konstatētas sirds un asinsvadu slimības.

Šī iemesla dēļ jebkuram atbildīgam cilvēkam 21.gadsimtā ir jāpārzina savas sirds un asinsvadu sistēmas veselība, jāapzina un jākontrolē tās pasliktināšanās faktori. Kā viens ļoti būtisks faktors ir jāpiemin pārmērīga vai paaugstināta, bet neregulāra fiziska slodze.

Tādēļ "Power CHECK-UP" programmā bez vispārējā sirds un asinsvadu sistēma novērtējuma tiek veikts sirds slodzes tests jeb veloergometrijas izmeklējums. Šis tests neprasa iepriekšēju sagatavotību, ir nesāpīgs, veicams aptuveni pusstundas laikā. To veicot, var agrīni uzzināt vairākas iespējamās problēmas:

  • sākotnēju paaugstinātu asinsspiedienu, ko šobrīd izprovocē slodze vai stress, vai citi kairinājumi;
  • sākotnēju koronārās sirds slimības esamību;
  • izvērtēt jau notiekošas ārstēšanas efektivitāti;
  • izvērtēt atļauto fizisko treniņslodzi.

power1.jpg

Pēc tam, atkarībā no visu izmeklējumu rezultātiem, ārsts kardiologs var rekomendēt atļautās slodzes. Līdz ar to interesents iegūst informāciju, kas palīdz novērst pārmērīgas slodzes provocētu akūtu notikumu.

"Power CHECK-UP" programmā tiek izvērtēts arī interesenta balsta un kustību aparāta stāvoklis, tā piemērotība veicamajām un paredzamajām fiziskajām slodzēm, kā arī sniegtas rekomendācijas, kā izvairīties no draudošiem riskiem.

Mūsdienu modernajam, mazkustīgajam, pārsvarā telpās un automašīnā darba dienu pavadošajam profesionālim jau 30-40 gadu vecumā ir sastopamas problēmas mugurkaula un plecu zonā (piem. osteohondroze u.c.), tāpat arī ķermeņa muskulatūra nav pietiekoši attīstīta, tādēļ nav piemērota īslaicīgām, taču pārmērīgām slodzēm. Sekas šādai nepārdomātai pārslodzei parasti ir izmežģījumi, saišu trūces, disku trūces u.c. nepatīkami pārsteigumi. "Power CHECK-UP" programmā pieredzējis fizioterapeits vai sporta ārsts novērtē balsta un kustību aparāta stāvokli un nosaka, vai izvēlētās fiziskās aktivitātes interesentam ir atbilstošas, kā arī informē par iespējām mazināt apdraudējumus vai pat par rekomendētām alternatīvām.

Power "CHECK-UP" programmas norise, cenas

Tabulā ir norādītas rekomendējamās aktivitātes. Par katras nepieciešamību klients var izlemt, konsultējoties ar programmā iesaistītajiem ārstiem vai izlemt patstāvīgi.

Pasākums/ izmeklējums Mērķis/ apraksts Ilgums Cena, EUR Programmas cena EUR
Vitālo rādītāju fiksēšana Augums, svars, ĶMI, vidukļa apkārtmērs, asinsspiediens u.c. 15min 7,5 6,98
Urīna un asins analīzes* Glikoze, holesterīns+ frakc., aknu proves, bilirubīns, p.a.a, kreatinīns, CRO, TSH, olbaltums u.c. testi 15min 56,3 52,38
Elektrokardiogramma (EKG) Sirds darbības un ritma funkcionāls tests miera stāvoklī 15min 29,7 27,63
Slodzes EKG tests, veloergometrija, rezultātu izskaidrošana pacientam Sirds slodzes tests, spēju izturēt fizisku piepūli novērtējums uz velotrenažiera. Tiek fiksēts EKG, asinsspiediens, noteikta sirdsdarbības frekvence. Izmanto stenokardijas un sirds išēmiskās slimības diagnozes un slodzes tolerances noteikšanai 40min 65,4 60,85
Kardiologa programmas noslēguma konsultācija Pacienta individuālas anamnēzes ievākšana, programmā noteikto rādītāju detalizēts novērtējums, sirds un asinvadu sistēmas konsatētā stāvokļa izskaidrošana un rekomendāciju sniegšana 30min 58,8 54,71
Fizioterapeita konsultācija (balsta un kustību aparāta izvērtējums) Dažādu ķermeņa  struktūru: muskuļu, locītavu, cīpslu, saišu, nervu, kaulu sistēmas darbības traucējumu, ko galvenokārt izraisa vai saasina ar dzīvesveidu, darba veikšanu un fizisko aktivitāšu tieši saistītās vides ietekme 60min 35,6 33,12
Ehokardiogrāfija ar Philips iU22** un rezultātu izskaidrošana pacientam** Ultraskaņas izmeklējuma metode, kas ļauj bez iebkāda kaitējuma cilvēka veselībai izpētīt sirds muskuļa, vārstuļu un citu struktūru uzbūvi, noteikt defektu vai papildus veidojumu esamību sirdī, izvērtēt dažādu sirds daļu darbību, to izmērus, un, pamatojoties uz mērījumu datiem, ar speciālo formulu palīdzību aprēķināt visus svarīgākos sirds darbības parametrus 30min 79,9 74,34
Kopā: Cena "CHECK-UP" programmai 310 EUR
Cena par atsevišķiem pakalpojumiem: 433,20 EUR
* analīzes tiek nodotas no rīta tukšā dūšā iepriekšējā dienā
** papildu izmeklējuma metode pie konstatētām problēmām diagnozes precizēšanai
 
Pirms došanās ekspedīcijā 1000 jūdzes Gruzijā ar kalnos kāpšanu 2012. gada vasarā dziedātājs Intars Busulis un alpīnists Indulis Šverns mūsu klīnikā veica fiziskās veselības CHECK-UP. Noskaties video!