Triholoģija - matu un galvas ādas veselības zinātne

Triholoģija ir zinātne par matu un galvas ādas veselību, savukārt trihologs ir speciālists, kas pēta patoloģiskas matu izkrišanas, matu lūšanas, sarukšanas, miniaturizēšanās iemeslus un galvas ādas saslimšanas, kā arī veic cēlonim atbilstošu ārstēšanu.

Veselam cilvēkam diennaktī parasti izkrīt 25-100 mati, tas ir atkarīgs gan no iedzimtības, gan organisma individuālajām īpatnībām. Pastiprināta matu izkrišana veselam cilvēkam parasti ir novērojama sezonāli – rudenī un pavasarī. Rudenī zinātnieki to skaidro ar to, ka iestājoties vasarai, lai pasargātu galvas matainās daļas ādu no ultravioletā starojuma iedarbības, pagarinās mata attīstības cikla telogēnā jeb miera fāze, kura vienmēr noslēdzas ar matiņa izkrišanu, kā arī, par spīti aizsargmehānismam, vasarā matu sīpoliņa šūnas tomēr bojā arī minētais saules ultravioletais starojums un rudenī, kamēr matu šūnas atjaunojas, pieaug izkritušo matiņu daudzums, bieži vien tas sakrīt ar oktobra vai novembra mēnesi. Savukārt pavasarī pastiprinātu matu izkrišanu izraisa vitamīnu un minerālvielu trūkums pēc ziemas perioda.

Izkritušo matu skaits mēdz pieaugt arī pēc vīrusu un baktēriju izraisītām saslimšanām, pēc lieliem emocionāliem pārdzīvojumiem, operācijām un tajās pielietotās narkozes, traumām, dažādu medikamentu lietošanas u.tml. Šāda veida matu izkrišana visbiežāk pāriet pati no sevis dažus mēnešus pēc kairinošā faktora iedarbība beigām un neprasa specifisku ārstēšanu.

Ja pastiprināta matu izkrišana turpinās ilgāk nekā vienu līdz divus mēnešus, sāk radīt nopietnu diskomfortu ikdienā vai mati kļūst acīmredzami plānāki, palīdzēs matu veselības speciālists jeb trihologs, kurš, izmantojot dažādas diagnostikas metodes, noteiks problēmas cēloni un piemēros atbilstošu ārstēšanu.

Klīnikā Premium Medical matu veselības jautājumos konsultē un ārstē triholoģe-ārste interniste Lāsma Lapiņa. L.Lapiņa ir absolvējusi Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultāti, pēc tam zināšanas un praktiskās iemaņas papildinājusi Vācijā. Ārste ir Latvijas Matu ārstu asociācijas biedre un konsultē pacientus arī matu transplantācijas klīnikā “Rubenhair Baltika”. Dr. Lapiņa regulāri piedalās starptautiskos triholoģijai veltītos kongresos un semināros.

Diagnostika un biežākie patoloģiskas matu izkrišanas cēloņi

 Pastiprinātu matu izkrišanu, kas nav sezonāla vai kuras iemesls nav bijis pārejoša saslimšana, izraisa dažādi cēloņi vai to kopums, sākot no galvas matainās daļas sēnīšu infekcijām līdz iekšējo orgānu darbības traucējumiem, kas atspoguļojas arī matu veselībā. Tā kā iespējamo cēloņu ir daudz, izšķiroša nozīme ir precīzai diagnostikai. To speciālists veic, pirmkārt, rūpīgi iztaujājot pacientu par tā kopējo veselības stāvokli, sūdzībām, ieradumiem un iedzimtību utt., tad ar trihoskopa palīdzību tiek novērtēta galvas ādas un matu kvalitāte, piemēram, mata stiebra apjoms, miniaturizēšanās, deformācija, cik ir tukšu galvas ādas folikulu atverīšu utt. Nepieciešamības gadījumā pacients tiek nosūtīts veikt asins analīzes, ja ir redzamas galvas ādas iekaisuma pazīmes, tiek veikta galvas ādas nokasījuma analīze. Sarežģītākos gadījumos var būt arī nepieciešama trihogramma, kas būtībā nozīmē no skalpa izrauto matu izpēti ar mikroskopa palīdzību. Retu slimību gadījumā tiek veikta arī galvas ādas bioptāta histoloģiskā analīze. Nereti, atkarībā no analīžu rezultātiem, pacients var tikt nosūtīts uz konsultāciju pie cita speciālista, piemēram, endokrinologa, ginekologa, dermatologa, gastroenterologa u.c..

Sievietēm visbiežāk par cēloni pastiprinātai matu izkrišanai kļūst vitamīnu un minerālvielu trūkums, ko izraisa atteikšanās no dažādiem pārtikas produktiem un nesabalansētu diētu ievērošana. Dzīvībai svarīgie orgāni nepieciešamās vielas paņem pirmie un, ja organismā to trūkst, tad mati būs tie, kas cietīs vieni no pirmajiem. Tāpat sievietēm biežāk nekā vīriešiem ir raksturīgi vairogdziedzera darbības traucējumi – gan vairogdziedzera hormonu pārprodukcija, gan deficīts var izraisīt pastiprinātu matu izkrišanu. Vairogdziedzera hormoni nebūt nav vienīgie hormoni cilvēka organismā, tādēļ arī dažādu citu endokrinoloģisku un ginekoloģisku saslimšanu gadījumos bieži būs novērojama pastiprināta matiņu krišana. Sievietēm pēc dzemdībām ir novērojams izkritušo matu skaita pieaugums, taču parasti, ja papildus nav vēl kāda cita vaina, tā pāriet pati no sevis dažus mēnešus pēc bērniņa zīdīšanas izbeigšanas.

Vīrieši pie trihologa visbiežāk vēršas androgēnās matu izkrišanas dēļ, kas ir biežākais vīriešu plikgalvības cēlonis un pārsvarā tiek pārmantots ģenētiski no paaudzes paaudzē. To izraisa vīrišķā hormona testosterona dalīšanās produkta dihidrotestosterona pastiprināta saistīšanās ar mata folikula šūnām, kā rezultātā palēninās to darbība un matiņi noteiktās zonās sarūk, līdz neizaug pavisam, veidojot raksturīgo plikgalvības ainu. Šajā gadījumā pastiprināta matu krišana nav novērojama, bet raksturīga ir pūkveidīgu matu veidošanās, kas parasti ir gaišāki un nesniedz apjoma efektu. Sievietēm tā ir mazāk raksturīga, pateicoties lielākam hormona estrogēna un progesterona daudzumam, kas pasargā matu no vīrišķo hormonu iedarbības, bet, neraugoties uz to, arī sievietes cieš no šī tipa matu sarukšanas. Kopumā matu apjoma samazināšanās problēma mūsdienās ir novērojama arvien jaunākiem cilvēkiem. Tas varētu būt saistāms gan ar dzīves tempa pieaugumu un augsto stresa līmeni ikdienā, apkārtējās vides faktoriem, gan kaitīgiem ieradumiem – alkohola lietošanu, smēķēšanu u.c.. Tādējādi vēl paātrinām ģenētiski determinētās alopēcijas iestāšanos.

Minētie iemesli nebūt nav vienīgie cēloņi pastiprinātai matu krišanai. Ir daudz un dažādas organisma, galvas ādas saslimšanas, kurām raksturīgi ļoti specifiski plikgalvības veidi, pat rētaudus veidojoši, kas būtībā nozīmē to, ka matiņa ataugšana slimības skartajos skalpa reģionos nav iespējama. Tādēļ, novērojot patoloģisku matu krišanu, nepieciešams pēc iespējas ātrāk vērsties pie ārsta un uzsākt atbilstošu diagnostiku un terapiju, lai matu rotu nezaudētu pavisam.

Ārstēšana

Matu veselības problēmas ārstē atkarībā no to cēloņa, tādēļ īpaši svarīga ir precīza diagnostika. Kā jau iepriekš tika minēts, bieži vien ārstēšana ir multidisciplināra, iesaistot ne vien ārstu-trihologu, bet arī citus speciālistus, piemēram, endokrinologu, ginekologu, dermatologu u.c. Matu slimību ārstēšanā izmanto dažādas ārstēšanas metodes, t.sk., medikamentozu ārstēšanu, gan dažādas matu augšanu veicinošas procedūras, piemēram, mezoterapiju, PRP, lāzerterapiju, masāžu u.c.

Ar trombocītiem bagātinātās plazmas injekcijas

Premium Medical piedāvā inovatīvu procedūru I-PRF (asins plazmas) injekcijas skaistai, veselai ādai un stipriem matiem

I-PRF asins plazma ir jauna, progresīva ādu reģenerējoša sistēma, kas veicina ādas biostimulāciju jeb ilgtermiņa audu atjaunošanos. Klīnikā Premium Medical šī inovatīvā, 2014. gadā starptautiskajā Parīzes simpozijā atklātā metode tiek izmantota kosmetoloģijā un triholoģijā. Metodi ir radījis franču zinātnieks Žozefs Šukruns (Joseph Choukroun) sadarbībā ar divām laboratorijām – FORM Vācijā un Research Lab Clarion ASV.

I-PRF asins plazmas galvenā priekšrocība ir paša pacienta asins plazmas izmantošana, kas izslēdz jebkādu blakusparādību risku. Centrifugēšanas rezultātā iegūtajā plazmā ir ievērojami lielāks trombocītu skaits nekā asinīs vidēji, un tādēļ tā satur daudz vairāk  šūnu augšanas faktoru, kas savukārt veicina skaistai, veselai un mitrinātai ādai nepieciešamā kolagēna ražošanu. I-PRF asins plazmas šūnas koncentrējas uz fibrīna matricas, un tajās netiek izmantoti antikoagulanti – vielas, kas kavē asins recēšanu.

I-PRF asins plazma ādā tiek ievadīta injekciju veidā, izmantojot smalkas nano adatas, tādējādi procedūras laikā pacients praktiski neizjūt diskomfortu.  

I-PRF asins plazmu kosmetoloģijā izmanto, lai atjaunotu un piešķirtu dzīvīgumu sausai un nogurušai ādai, uzlabotu problemātisku ādu (piemēram, acne skartu), kā arī novērstu novecošanās procesa rezultātā radušās izmaiņas sejā (atjaunotu tvirtumu, elastīgumu, novērstu krunkas u.c.). I-PRF asins plazmu izmanto arī ādas bojājumu novēršanai pēc estētiskām procedūrām (lāzerterapijas, ķīmiskā pīlinga u.c.) un hiperetrofisku rētu un striju gadījumā.

I-PRF injekcijas plaši pielieto arī trihologi – matu veselības speciālisti, īpaši ārstējot dažāda veida alopēcijas jeb plikpaurības. Iedarbojoties tieši uz problēmzonu ar būtiski augstāku augšanas faktoru koncentrāciju nekā asinīs vidēji, ar injekcijas palīdzību tiek stimulēta folikula šūnu darbība un uzlabota mata stiebra apasiņošana, tādējādi stiprinot to, padarot biezāku, izturīgāku un aizsargājot pret izkrišanu.

Procedūras laikā pēc veselības stāvokļa izpētes pacientam no vēnas tiek paņemtas asinis (aptuveni 15-30ml), tad ar centrifūgas palīdzību tiek izdalīta vērtīgā, ar trombocītiem bagātinātā plazma. Atdalītā plazma ar injekciju palīdzību tiek ievadīta problemātiskajās zonās.  Tādējādi tiek panākts, ka nelielā asins daudzumā ir būtiski lielāka trombocītu augšanas faktoru un cilmes šūnu koncentrācija, un tie iedarbojas tieši uz problēmzonu.

I-PRF metodes galvenā priekšrocība ir izslēgtais blakusparādību risks, jo tiek izmantotas paša pacienta asinis, kurām netiek pievienoti antikogulanti vai citas ķīmiskas vielas. Šī iemesla dēļ nepastāv arī alerģisku reakciju vai infekciju risks. Turklāt procedūras laikā pacients var izjust tikai nelielu diskomfortu, jo tiek izmantotas smalkākās adatas, kas praktiski neizraisa sāpes.

 Procedūru cenas>>>