Glaukoma - simptomi, profilakse un ārstēšana.

Kas ir glaukoma?

Glaukoma ir bieži sastopama hroniska progresējoša acu slimība, tai ir raksturīgs paaugstināts acu iekšējais spiediens (AIS). slimības procesā tiek skarts ari redzes nervs, kas savukārt var rada neatgriezenisku aklumu. Diemžēl atgriezt zaudēto redzi glaukomas gadījumā nav iespējams.

Galvenokārt glaukoma skar cilvēkus vecākus par 40 gadiem. Tomēr šī kaite var piemesties arī jauniem cilvēkiem (jauniešu glaukoma) un pat jaundzimušajiem (iedzimtā glaukoma). glaukoma

Iekšējā acs spiediena normālie skaitļi ir individuāli, bet vidēji tie svārstās starp 16-25 mm dzīvsudraba stabiņa, mērot ar Maklakova tonometru. Acs iekšējā spiediena nemainību nosaka līdzsvars starp acī izstrādātā šķidruma un no acs izvadīta šķidruma daudzumu.

Pamatā AIS pieaugumam ir divi iemesli:

  1. Pārmērīga acs šķidruma izstrādāšana.
  2. Acs drenāžas sistēmas izmaiņu rezultāta tiek traucēta acs šķidruma izdale.

Tādējādi, šķidruma uzkrāšanās acs iekšienē izraisa AIS paaugstināšanos, savukārt, paaugstinātais AIS izraisa redzes nerva bojāeju.

Premium Medical speciālisti uzsver, ka iedzimtībai ir ārkārtīgi liela nozīme glaukomas attīstībai! Ja kādam no Jūsu radiniekiem ir bijusi glaukoma, jums jābūt īpaši vērīgiem un regulāri jāapmeklē ārstu oftalmologu. Apskate pie oftalmologa un acs spiediena mērīšana reizi gadā ļaus Jums agrīni atklāt un efektīvi ārstēt saslimšanu.

Glaukomas simptomi un formas.

Glaukomai raksturīgas trīs galvenās pazīmes:

1. acs iekšējā spiediena paaugstināšanās;

2. redzes lauka sašaurināšanās;

3. redzes nerva izmaiņas.

Lai laikus atklātu glaukomu, svarīgi ir zināt tās simptomus un slimnieka subjektīvās izjūtas.

Uz paaugstināto AIS var noradīt sekojošas pazīmes:

  • Redzes miglainība, „tikliņš” acs priekšā;
  • Skatoties uz gaismas avotu vērojami „varavīkšņaini riņķi”;
  • Diskomforta un smaguma sajūta acī, acs sasprindums;
  • Asas sāpes acī;
  • Acs mitruma sajūta;
  • Pasliktinās redzes asums krēslas laikā;
  • Nenozīmīgas sāpes ap aci.

Speciālisti izšķir vairākas glaukomas formas:

Atvērta kakta glaukoma ir šīs saslimšanas visizplatītākā forma. Šī ir īpaši viltīga slimības daudzveidības forma, pie kuras nav novērojami īpaši izteikti simptomi. Cilvēks  var nemaz nejust IAS paaugstināšanos, kas jau postoši iedarbojas uz redzes nervu, izraisot redzes zudumu.

Slēgta kakta glaukomai bieži ir raksturīga lēkmjveidīga slimības norise. Šīs formas glaukomai raksturīgs, ka lēkmes laikā ievērojami paaugstinās acs iekšējais spiediens, stipras sāpes acī, galvas sāpes, kas bieži jauc ar migrēnas lēkmi. Bieži lēkmes laikā ir slikta dūša, vemšana un vispārējs vājums. Strauji samazinās redzes asums slimajā acī. Klinisko simptomu daudzveidības rezultāta un plašu divdiagnožu iespēju dēļ cilēks var palikt bez palīdzības, kas ir tik ļoti nepieciešama lēkmes pirmājās stundās.

Iedzimta glaukoma.  Šajā gadījumā jaundzimušajiem atrod paaugstinātu AIS. Šīs glaukomas formas cēloņi ir iedzimti acs drenāžas aparāta uzbūves defekti. Ja tie ir nenozīmīgi, tad saslimšana var tikt atrasta ne uzreiz, bet bērna vai pusaudžu vecumā.

Sekundāra glaukoma rodas kā citu acu saslimšanu sekas (iekaisuma, asinsvadu saslimšanu, distrofisku, saistītu ar stiklveida ķermeņa saslimšanām, traumām).

Glaukoma ar normālu vai zemu acs iekšējo spiedienu.  Šī glaukomas formas pamatā ir traucēta acs, drenāžas aparāta, redzes nerva asinsapgāde. Šīs glaukomas formas gadījumā notiek redzes asuma samazināšanās, redzes lauka sašaurināšanās, redzes nerva atrofijas attīstīšanās notiek uz normāla acs iekšējā spiediena fona.