NIPT Panorama metode

 

Premium Medical klīnikā ir iespējams veikt šobrīd pasaulē precīzāko skrīninga testu uz hromosomālām patoloģijām, lai laikus noteiktu vai auglim nav nopietna ģenētiska saslimšana, piemēram, Dauna sindroms. 

Attēlu rezultāti vaicājumam “panorama natera prenatal screen”

NIPT Panorama  metode, atšķirībā no citu laboratoriju  testiem pielieto citu sekvenēšanas tehnoloģiju – SNP sekvenēšanu (nosaka viena nukleotīda polimorfismus), tā atšķirot mātes un augļa DNS molekulas. Grūtniecības laikā daļa augļa DNS nokļūst mātes asinsritē un, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, to ir iespējams analizēt. Attēlu rezultāti vaicājumam “genetic prenatal screen”

NIPT testu veic paņemot asins analīzi no vēnas, tādējādi testa veikšana  ir droša un neapdraud ne māmiņas, ne augļa veselību.  Paņemtais asins paraugs tālāk tiek sūtīts uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur veic tā analīzi, un 12 darba dienu laikā ārsts saņem testa rezultātus. Testu var veikt jau no 9. grūtniecības nedēļas. Arī bērna tēvs var nodot savu vaiga gļotādas nokasījuma paraugu, taču tas nav obligāti nepieciešams un neiespaidos testa precizitāti.

Ar Neinvazīvs Prenatāls Testu (NIPT) var noteikt precīzu risku biežākajām hromosomu anomālijām. Tas aprēķina risku Dauna sindromam, Edvardsa sindromam, Patau sindromam un triploīdijai, kā arī tas atpazīst Ternera sindromu un citas dzimumhromosomu anomālijas, un  ar to iespējams noteikt arī bērna dzimumu.

Par šī testa veikšanu pacients izlemj tikai pēc konsultācijas ar savu ārstu. Pastiprināta uzmanība jāpievērš, ja topošā māmiņa atbilst kādai no šīm grupām:

  • Sieviete ir vecāka par 35 gadiem;
  • Ģimenē ir novērotas noteiktas pataloģijas;
  • Ir izmainīti rādītāji rutīnas ģenētiskā skrīninga asins analīzēs (piem., vidēji augsta riska grupai).