Biežāk uzdotie jautājumi grūtniecības III trimestrī

3.trimestra jautājumi (grūtniecība no ... nedēļas līdz 41 gr.ned. vai dzemdībām)

Atbildes uz jautājumiem sagatavojuši klīnikas Premium Medical ginekologi dzemdību speciālist

1. No draudzenēm esmu dzirdējusi par Brakstona-Hiksa kontrakcijām. Kas tās īsti ir un vai es mācēšu tās atšķirt no dzemdību sāpēm?

Tās ir dzemdes „treniņkontrakcijas” – īslaicīga dzemdes tonizēšanās grūtniecības beigās. Grūtniece tās sajūt kā dzemdes savilkšanos (vēders kļūst ciets un iesāpas). Tās nav bīstamas, un tās nav arī dzemdības. Brekstona – Hiksa kontrakcijas ir neregulāras, īslaicīgas. Īstas dzemdību sāpes būs daudz stiprākas un regulāras; dzemde paliks cieta viscaur, un intervāli starp dzemdes savilkšanos arvien saīsināsies, savukārt pašas kontrakcijas ilgums pieaugs.

2. Kāpēc man un manam vīram jāapmeklē nodarbības „Topošo vecāku klubiņā”?

Topošo vecāku nodarbības palīdz sagatavoties dzemdībām. Pirmkārt, tā ir informācija, kas un kā būs, ko darīt. Otrkārt, tā ir psiholoģiska sagatavošanās. Treškārt, tas ir praktisks treniņš gan elpošanai, gan mazuļa kopšanai. Ja dzemdētāja ir sagatavota dzemdībām, tad pašai dzemdībās ir daudz vieglāk, jo neziņa rada trauksmi, trauksme rada bailes, un bailes pastiprina sāpju uztveri un izraisa lieku muskulatūras sasprindzinājumu. Informācija un elpošanas nodarbības palīdzēs no tā atbrīvoties. Nodarbības arī pastāsta vīram, kā labāk Jums palīdzēt un kādas pārmaiņas līdz ar grūtniecību un bērniņa piedzimšanu ienāks ģimenē.

3. Vai nodarbības „Topošo vecāku klubiņā” jāapmeklē arī tad, ja gaidu otro bērniņu? Es taču jau vienreiz tam esmu gājusi cauri.

Atkārtotas nodarbības ne vien  palīdzēs atsvaidzināt atmiņā, ko un kā labāk darīt dzemdībās, bet arī sniegs psiholoģisko atbalstu. Daudz kas jau būs aizmirsies, un daudz kas medicīnā ar laiku mainās: dažādas pieejas un ieteikumi. Turklāt Jums droši vien pēc iepriekšējām dzemdībām būs daudz vairāk konkrētu jautājumu ar domu: „Kā labāk?”

4. Ko nozīmē dažādas augļa guļas?

Auglis dzemdē var iekārtoties ar galviņu uz leju- tas ir visbiežāk, visdabīgāk un vieglāk dzemdībām. To sauc par galvas guļu. Tomēr dažkārt auglis it kā apsēžas, un galviņa tad ir augšpusē, tad to sauc par augļa iegurņa priekšguļu. Retos gadījumos auglis nostājas tā, ka galva ir vienā vai otrā sānā, tad to sauc par šķērsguļu, un dabīgas dzemdības šajā gadījumā nav iespējamas, jāveic ķeizargrieziena operācija. Augļa guļai ir nozīme tikai grūtniecības beigās, jo, piemēram, 20. nedēļā dzemdē auglim ir daudz vietas, tas kustas un savu guļu vēl bieži mainīs.

5. Ko darīt, ja es baidos dzemdēt, bet mans ginekologs uzskata, ka man nav ginekoloģisku šķēršļu dabiskām dzemdībām?

Jums būtu jāsaprot, kāpēc baidāties no dzemdībām. Te vislabāk palīdzēs profesionāļa padoms: runājiet ar savu ārstu, ar psihologu, apmeklējiet sagatavošanas nodarbības. Mēs vienmēr baidāmies no tā, ko nezinām. Neziņas kliedēšana palīdzēs šīs bailes pārvarēt. Ja baidāties no sāpēm, tad runājiet ar ārstu par epidurālās anestēzijas iespēju.Ja baidāties būt viena, meklējiet iespēju dzemdēt kopā ar savu izvēlētu ārstu vai vecmāti, vai dūlu. Ja vien nav kādu nopietnu šķēršļu, tad vieglas dabīgas dzemdības ir vislabākais veids, kā bērniņam nākt pasaulē (gan mātei, gan bērnam).

6. Vai mazuļa veselībā un attīstībā varētu būt kāda svarīga loma tam, vai man būs dabiskas dzemdības vai ķeizargrieziens?

Gan mātei, gan bērnam dabīgas dzemdības ir vislabākais veids, kā bērniņam nākt pasaulē. Daba ir paredzējusi, ka bērns pats virzās caur dzemdību ceļiem, cīnās, pielāgojas, veic noteiktas kustības,  citiem vārdiem sakot - bērns dzemdību laikā adaptējas  šīs pasaules dzīvei, un dzemdību process ir arī pamats emocionālas saiknes veidošanai starp bērnu un māti. Ķeizargrieziena operācija ir nopietna operācija, vienmēr jāizvērtē ieguvums pret risku. Operācijas riski ir saistīti gan ar māti, gan ar augli, gan ar nākamajām grūtniecībām un dzemdībām. Tomēr, ja kādu iemeslu dēļ operācija ir nepieciešama, no tās nevajag bīties, mazuļa attīstībai un veselībai operācija nebūs izšķirošā.

7. Vai grūtniecības laikā varu sevi kaut kā sagatavot dzemdību procesam?

Varat un vajag. Informācija, vingrošana un psiholoģiskais atbalsts ir vispiemērotākā sagatavošanās. Vislabāk ir veikt visus nepieciešamos grūtnieču izmeklējumus, apmeklēt sagatavošanas kursus un grūtnieču vingrošanas un elpošanas nodarbības, kurās iemācīsieties trenēt vēderpresi, iegurņa un starpenes muskulatūru (Kēgela vingrojumi), apgūsiet diafragmālo elpošanu.

8. Vai grūtniecības laikā varu sevi kaut kā sagatavot bērniņa barošanai ar krūti?

Galvenā sagatavošanās bērniņa barošanai ir motivācijas radīšana. Jāapņemas barot un jāsaprot, ka visas sievietes var barot, un mammas piens ir vislabākais. Var konsultēties ar zīdīšanas speciālistiem pirms dzemdībām vai arī pēc bērniņa piedzimšanas, ja rodas kādi jautājumi. Retos gadījumos sievietes, kam ir ievilkti krūts gali, var veikt to masāžu un konsultēties par uzgalīšiem, kas palīdzēs barošanā.

9. Ko darīt, ja es vēlos, lai vīrs piedalās dzemdībās, bet viņš baidās?

Ieteiktu jums abiem apmeklēt sagatavošanas kursus. Tajos gan Jūs, gan vīrs uzzināsiet par dzemdību norisi un vīra lomu tajās. Iespējams, ka pēc tam Jūs jutīsieties drošāk un negribēsiet vīra klātbūtni, iespējams, ka vīrs būs mainījis savas domas. Ja tomēr viņš negrib, nespiediet! Pārrunājiet kopā ģimenes psihologu, kādi ir iemesli, kāpēc Jūs gribat, un kāpēc vīrs negrib, un rodiet risinājumu. Kā alternatīvu varat lūgt dūlas atbalstu.

10. Patlaban esmu grūtniecības 39 nedēļā. Pēdējās dienas, gandrīz katru vakaru, mani nomoka kontrakcijas, kas ir diezgan neregulāras, var būt kādas 20 minūtes starplaikā, bet citreiz, kad sāk vilkt vēdera lejas daļā,  tā var turpināties vairākas stundas. Kontrakcijas laikā sāp, "velk" muguru, dzemdes rajonu un krustus. Vai tas ir normāli, un vai tās vēl ir uzskatāmas par treniņkontrakcijām? Vai ir vērts braukt uz slimnīcu nakts vidū pie šādām kontrakcijām?

Sāpes, kas ir velkošas, vēdera lejas daļā, neregulāras, ir ilgstošas un dinamikā nepieaug,  ir raksturīgas dzemdību priekšvēstnešiem, tās vēl nav īstas dzemdību kontrakcijas. Dažkārt velkoša sajūta vēdera lejas daļā vai krustos var būt pat 2 nedēļas. Uz dzemdību nodaļu jābrauc tad, ja sāpes ir ik pa 10 minūtēm, kļūst arvien stiprākas un biežākas un nepāriet, ja noplūst augļa ūdeņi vai sākas asiņošana, kā arī tad, ja nejūt augļa kustības vai parādās pēkšņas stipras, nepārejošas sāpes jebkur vēderā.

11. Esmu grūtniecības 9.mēnesī. Un mani satrauc  iespēja dabūt A hepatītu, un arī gripu. Kā notiek šo slimību ārstēšana, ja tomēr vīrusi ir dabūti?

A hepatīts un gripa ir vīrusu infekcijas, pret kurām grūtniecības laikā nav zāļu, kas iznīcinātu pašus vīrusus, tāpēc ārstēšana ir simptomātiska – ja ir augsta temperatūra,  dod zāles, kas mazina temperatūru, ja ir organisma novājināšana ar vīrusu, vēnā dod šķidrumu, ja ir citi simptomi – cīnās ar tiem, un, protams, vēro, kā organisms reaģē, vai nav nopietnu orgānu bojājumu. Gan A hepatīta, gan gripas gadījumā labākā ārstēšana ir profilakse – bieži mazgāt rokas, neēst iespējami inficētu pārtiku, izvairīties no masu pasākumu apmeklēšanas un kontakta ar slimiem cilvēkiem.

12. Man teica, ka sekss 8 mēnešos var izraisīt abortu. Vai tā ir taisnība?

Nē, tā nav taisnība. Ja grūtniecība rit normāli un nav nekādu grūtniecības pārtraukšanās draudu, tad dzimumdzīve abortu vai priekšlaicīgas dzemdības izraisīt nevar. Par abortu mēs runājam līdz 22. grūtniecības nedēļai, vēlāk saka „priekšlaicīgas dzemdības”. Taču, ja grūtniecei jau ir nopietni aborta vai priekšlaicīgu dzemdību draudi, tad no dzimumdzīves kādu laiku iesaka atturēties, jo, pirmkārt, sperma satur prostaglandīnus, kas var rosināt dzemdes aktivitāti, otrkārt, arī straujas kustības un orgasma radītās dzemdes muskuļu kontrakcijas šos draudus var pastiprināt. Jebkurā gadījumā, ja ir grūtniecības pārtraukšanās draudi, par dzimumdzīves dzīvošanu jārunā ar savu ārstu. Ja draudu nav – droši!

13. Kādos gadījumos nosūta uz  ķeizargriezienu?

Par ķeizargrieziena operācijas nepieciešamību jālemj katrā gadījumā atsevišķi. Dzemdībās vienmēr var pienākt brīdis, kad mātes vai bērniņa labā jātaisa operācija, un tad to arī dara nekavējoties. Jau iepriekš ieplānots ķeizargrieziens (pirms  dzemdību darbības sākuma) var būt šādos gadījumos: 1) ja pirmo  dzemdību gadījumā auglis guļ ar dupsi uz leju, un nav izdevies viņu apgriezt ar galviņu uz leju; 2) ja mātei ir HIV infekcija, 3) ja mātei ir grūtniecības beigās ļoti plaša herpes infekcija dzimumorgānu rajonā, 4) ja ir dzemdes rēta (nav obligāti), 5) ja mātei ir dzemdes kakla vēzis vai citi audzēji makstī, 6) ja dvīņu grūtniecības gadījumā zemāk esošais auglis neguļ ar galviņu leju. Var būt arī dažas citas situācijas, bet tas jāskatās individuāli.

14. Mans pirmais bērniņš pasaulē nāca ar ķeizargrieziena palīdzību; vai ir iespējams, ka nākamie bērniņi dzimst dabiskās dzemdībās?

Dabiskas dzemdības pēc ķeizargrieziena operācijas ir iespējamas, taču kas tāds ir jāizvērtē ļoti individuāli. Pirmkārt, skatās iemeslu, kādēļ ir bijusi pirmā ķeizargrieziena operācija. Ja tas notika, piemēram, tādēļ, ka bijusi slikta dzemdes darbība, nav vēries vaļā dzemdes kakls, tad ir ļoti maz cerību, ka nākamajās dzemdībās dzemde strādās labāk. Bet, ja, piemēram, operācija notikusi tāpēc, ka bērniņš gulējis tūpļa guļā, tad dabisko dzemdību izdošanās iespējamība var būt lielāka.

Pasaulē dažādos pētījumos par dzemdēšanu vagināli pēc ķeizara operācijas noskaidrots, ka izdošanās ir aptuveni 60 – 80 procentos gadījumu. Taču 40 % paliek to, kas mēģina, bet neizdodas... Jāpatur prātā, ka sievietei, kurai ir dzemdes rēta, dzemdējot pastāv daudzkārt augstāks dzemdes plīsuma risks. Kad sāk strādāt dzemde, tiek stieptas muskuļu šķiedras, un, ja rēta ir ļoti plāna, tā var plīst. Un tas var beigties ļoti slikti – var pazaudēt gan bērnu, gan māti. Pirms dzemdībām šo risku var izvērtēt, ultrasonogrāfijā apskatot, kāds ir rētas biezums. Ja rēta ir pietiekami bieza, tad var mēģināt dzemdēt pati, bet ja rēta ir plāna, tad sievietei ir jāsaprot, ka ir šis dzemdes plīsuma risks. Tātad ir sievietes, kas var dzemdēt pēc ķeizara un ir arī tādas, kurām pat nedrīkst atļaut mēģināt to darīt. Izvēle jāizdara sievietei kopā ar ārstu, un ārstam sieviete ir jāinformē par visiem, arī bīstamākajiem riskiem.

15. Kādi ir ķeizargrieziena riski?

Gan mātei, gan bērnam dabīgas dzemdības ir vislabākais veids, kā bērniņam nākt pasaulē.  Tomēr, ja kādu iemeslu dēļ operācija ir nepieciešama, no tās nevajag bīties. Pieņemot lēmumu par operāciju, ārsti vienmēr izvērtē ieguvumus pret risku. Ja dabīgas dzemdības apdraud mātes vai augļa dzīvību vai veselību, tad operācijas riski noteikti ir mazāki par ieguvumu. Operācijas riski ir saistīti gan ar māti, gan ar augli, gan ar nākamajām grūtniecībām un dzemdībām. Mātei pēc operācijas ir  lielāks asiņu zudums nekā parastās dzemdībās, ilgāks atveseļošanās periods, ir pēcoperāciju sāpes, iespējams dzemdes iekaisums, brūces infekcija, saaugumu veidošanās vēdera dobumā, lielāks trombu veidošanās risks. No augļa puses ir iespējams traumatisms, piemēram, vieglas skrambas ādā, kādi lūzumi, pārejošas elpošanas problēmas, viņam tiek liegta iespēja agrīnam kontaktam ar māti –  uzreiz nokļūt mātei uz vēdera un saņemt krūts pienu. Nākamajās grūtniecībās iespējams, ka rētas vietā var piestiprināties placenta, jo rēta ir zemu, un var izveidoties priekšguloša placenta, kas draud ar asiņošanu. Ir iespējams arī dzemdes plīsums. Par laimi, šie sarežģījumi nenotiek bieži, tomēr tie ir jāzina. Apkopojot iepriekš minēto: ja operācija jātaisa, tad nevajag baidīties, bet, ja tā nav nepieciešama, tad nevajag pašai to vēlēties.