Biežāk uzdotie jautājumi grūtniecības II trimestrī

2.trimestra jautājumi (grūtniecība no 12. - ...nedēļai)

Atbildes uz jautājumiem sagatavojuši klīnikas Premium Medical ginekologi dzemdību speciālisti

1. Vai klīnikā Premium Medical var veikt 4D USG (klīnikas piezīme – augļa vizualizācija ar 4D)? Ko tā dod? Vai neietekmē grūtniecības norisi?

Jā, klīnikā Premium Medical var veikt 4D USG. Grūtniecības gaitu un augli tā neietekmē. Ar 4D USG var iegūt anatomisku skatu un labi izvērtēt augļa sejiņu (šķeltnes), kaulu patoloģijas, augļa sirdi, utt.

2. Ko nozīmē „augļa sirdstoņu mērīšana”? Kādos gadījumos un kāpēc to dara?

Augļa sirdstoņus, sākot no apmēram 12.nedēļas, var izklausīt caur mātes vēderu ar tā saucamo Doplera aparātu. Agrāk to darīja ar stetoskopa palīdzību. Šādā veidā ārsts dzird, cik ātra ir sirdsdarbība un vai tā ir ritmiska. Šādu pārbaudi veic katrā vizītē. Grūtniecības beigās var veikt augļa sirds toņu pierakstu uz papīra lentes, to sauc par kardiotokogrāfiju (KTG). KTG pierakstu veic 15-30 minūtes, uz mātes vēdera ir divi detektori: viens reģistrē augļa sirds toņus, otrs – dzemdes aktivitāti. KTG rezultātus izvērtē speciālists, novērtējums ir 10 punktu sistēmā. KTG grūtniecības beigās ir labs un vienkārši veicams augļa labsajūtas rādītājs. Ja KTG novērtējums ir zems, tad ārsts zina, ka jārīkojas, lai auglim palīdzētu; ja KTG rādītāji ir labi – zinām, ka auglis šobrīd jūtas labi.

3. Kurā nedēļā būtu obligāti jāsajūt augļa kustības? Ko darīt, ja man tā nav?

Pirmās grūtniecības gadījumā augļa kustības grūtniece sāk just ap 20.nedēļu, ja gaida pirmo bērniņu, un ap 16.nedēļu – ja atkātoti. Bērniņš vēl ir ļoti maziņš, līdz ar to stipri iespert nevar, un kustības ir vieglas, tikko pamanāmas, it kā gāzes burbulīšu, it kā kāds no iekšpuses viegli iebakstītu. Ja vēl ap 20. nedēļu nevarat pārliecināti teikt ka sajutāt kustības, neuztraucieties, drīz sajutīsiet, un pēc pāris mēnešiem jau pavisam nešaubīgi zināsiet, ka bērniņš kustas.

4. Kas ir Labsajūtas masāžas procedūra grūtniecēm? Vai tad masāžu tiešām drīkst veikt grūtniecības laikā?

Masāžas procedūra palīdz mazināt spriedzi un muskulatūras sasprindzinājumu. Tā labvēlīgi iedarbojas uz asins un limfas apriti, mazina miegainību un nogurumu, kā arī patīkami atslābina un atbrīvo no trauksmes. Labu un zinošu speciālistu veikta masāža grūtniecei nekādu ļaunumu nenodarīs; un ja ārsts atļauj, mierīgi to izbaudiet!

5. Vai apmeklējot Grūtnieču vingrošanas nodarbības es nekaitēšu sev un savam mazulim?

Grūtnieču vingrošana nekādu ļaunumu mazulim nodarīt nevar, gluži otrādāk. Ja nav grūtniecības pārtraukšanās draudu un ārsts atļauj vingrot, to noteikti vajag darīt. Vingrošana palīdz sagatavoties dzemdībām, tā mazina muguras sāpes, kas bieži parādās grūtniecības laikā, uzlabo vispārējo pašsajūtu un dod papildu enerģiju.

6. Kāda nozīme, ar kādu USG aparātu mans ginekologs skatās grūtniecības norisi?

3 reizes grūtniecības laikā ultrasonogrāfija jāveic pie laba speciālista ar labu aparātu. Ja US aparāts ir novecojis vai vājš, tad var neredzēt dažas būtiskas lietas, precīzi izmērīt augli vai novērtēt asins plūsmu.

7. Kas ir II.trimestra skrīnings? Kāpēc tāds tiek veikts?

Otrā trimestra bioķīmiskais skrīnings ir asins analīzes, kur nosaka AFP, kopējo HCG un brīvo estriolu. Šie rādītāji tiek papildināti ar precīzu grūtniecības laiku, grūtnieces svaru un vecumu, un ar datorprogrammu tiek aprēķināts ģenētisko slimību risks. Šie rezultāti rāda tikai risku, nevis pasaka diagnozi. Ja skrīninga rezultāti rāda paaugstinātu risku, tad grūtnieci konsultē ģenētiķis, un var lemt par amniocentēzes nepieciešamību, lai iegūtu galējo diagnozi.

8. Kā interpretēt „sliktus” II trimestra skrīninga rezultātus?

„Slikti” bioķīmiskā skrīninga rezultāti vēl nenozīmē to, ka auglim tiešām ir kāda iedzimta patoloģija. Šie rezultāti rāda tikai risku. Piemēram, par augstu risku uzskata rezultātu 1:50, un tas nozīmē, ka no 50 sievietēm vienai var būt auglis ar ģenētisku slimību. Ja bioķīmiskajā skrīningā  konstatē paaugstinātu ģenētisko risku, tad grūtnieci nosūta papildu izmeklējumiem pie ģenētiķa, un kopā var lemt par amniocentēzes nepieciešamību, lai iegūtu galējo diagnozi.

9. Mans ginekologs iedeva nosūtījumu uz Ģenētikas centru. Kas mani tur sagaida? Kādu informāciju es tādā veidā varu iegūt? Kādi riski?

Ģenētikas centrā konsultē ārsti ģenētiķi. Tur Jūs sarunā ar ārstiem noskaidrosiet, kādi ir Jūsu iespējamie riski un risinājumi. Ģenētikas centrā, iespējams, nozīmēs papildu asins analīzes un veiks ultrasonoskopiju. Ja ārsti, analizējot iegūtos datus, uzskatīs par nepieciešamu veikt amniocentēzi (ne vienmēr), to Jums piedāvās, izstāstot riskus un ieguvumus. Neviens nespiedīs Jūs tam piekrist, Jums būs laiks mājās apdomāt un pieņemt lēmumu. Bruņojieties ar pacietību!

10. Mans ginekologs iedeva nosūtījumu uz amniocentēzi. Kādu informāciju tādā veidā var iegūt? Kādi riski?

Amniocentēze ir augļa ūdens parauga paņemšana caur mātes vēderu. Iegūtos augļūdeņus nosūta karotipa (hromosomu komplekta) noteikšanai. Amniocentēzi vec ar speciālu tievu adatiņu, kuras gals ir izgatavots no ultrasonoskopiski  redzama materiāla . Vispirms grūtniecei tiek veikta ultrasonoskopiskā izmeklēšana, lai apskatītu augli, noteiktu precīzu grūtniecības laiku un atrastu punkcijas vietu. Punkciju izdara dzemdes augšējā daļā vienā vai otrā pusē no nabas - vietā , kur nav piestiprināta placenta un kur neatrodas auglis. Pēc apskates dezinficē vēdera priekšējās sienas ādu punkcijas vietā, un ultrasonoskopijas kontrolē izdara dūrienu caur ādu, zemādu un dzemdes sienu, noņem apmēram  10-15 ml augļūdeņu, ko nosūta analīzei. Šī ir metode, lai pilnīgi precīzi uzzinātu, ka auglim nav, piemēram, Dauna slimība. Spontāna aborta risks amniocentēzes dēļ pastāv, bet tas ir zems (1 no 300 saskaņā ar ACOG datiem).

11. Mans ginekologs iedeva nosūtījumu uz augļa sirds ehokardiogrāfijas izmeklējumu. Kādu informāciju tādā veidā var iegūt? Kādi riski?

Augļa ehokardiogrāfija ir augļa sirds anatomijas un funkcijas izmeklējums ar ultraskaņas metodi. Augļa ehokardiogrāfiju veic sertificēts bērnu kardiologs, grūtniecei pašai tas ir kā parastā ultrasonoskopija, un nekādu risku nav.  Izmeklējuma laikā var izvērtēt sirds dobumus, vārstuļus, sirdsdarbības ritmu, kā arī asins plūsmas rādītājus cauri vārstuļiem, artērijās un vēnās, tādējādi atklājot iedzimtas sirdskaites. Dažu sirdskaišu gadījumos ir svarīgi plānot dzemdības dzemdību nodaļā, kurā ir pieejama specializēta tūlītēja aprūpe un iespēja savlaicīgi un ātri pārvest uz bērnu slimnīcu tālākai ārstēšanai. Reizēm, konstatējot sirds ritma traucējumus auglim, ir nepieciešama medikamentu nozīmēšana grūtniecei.

12.  Šobrīd rit 18 grūtniecības nedēļa un biju uz USG un man konstatēja paaugstinātu vēdera tonusu! Īsti nesapratu ko man tagad iesākt? Tas kaut kā kaitē gaidāmajam bērnam?

Tonuss pats par sevi neko sliktu bērniņa attīstībai nedara. Ja šis paaugstinātais tonuss, jums pašai nerada subjektīvas sūdzības, piemēram, velkošas sāpes vēdera lejas daļā vai krampjveida sajūtas, tad par to nevajag satraukties. Dzemde ir muskulis, kas spēj savilkties. Ja dzemde savelkas tik stipri un regulāri, ka veras vaļā dzemdes kakls, tad ir grūtniecības pārtraukšanās draudi, taču Jums, acīmredzot, tik izteikti tas nav. Tas, ka šad un tad Jūs jūtat vēdera savilkšanos, tas nav bīstami – Jūs (un arī Jūsu dzemde) taču reaģējat uz apkārtējiem notikumiem, uz bērniņa kustībām, uz visu, kas notiek. Sliktāk, ja ilgstoši ir velkošas sāpes vēdera lejas daļā, ja vēders visu laiku ir ciets un sāpīgs, jo ilgstošs un nenovērsts tonuss var traucēt asinsritei, kas piegādā bērniņam skābekli.  Bez magnija un miera režīma mājās tikpat svarīgs tonusa novēršanai ir miers domās. Jo vairāk Jūs raizējaties un glaudāt vēderu, jo vairāk dzemde tonizējas. Klausieties mierīgu mūziku, ieejiet siltā dušā vai vannā, palutiniet sevi ar kādu labu grāmatu, nedomājiet par to, kas notiek darbā un nelasiet sliktas ziņas, un tonuss pazudīs